Asset Publisher Asset Publisher

Historia Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Rozwadów powstało z lasów byłych własności prywatnych upaństwowionych na mocy Dekretu PKWN z dnia 12.12.1944r. Zostało powołane pismem Ministerstwa Leśnictwa znak: II/Org.002/12 z dnia 29.08.1946r. W chwili powstania zajmowało powierzchnię 9026 ha w ówczesnym powiecie Tarnobrzeg i Nisko z siedzibą w Rozwadowie. Jednostką nadrzędną nadleśnictwa była Dyrekcji Lasów Państwowych Okręgu Rzeszowskiego w Tarnowie.


W maju 1957r. zlikwidowano Nadleśnictwo Jadachy, którego areał rozdzielono pomiędzy Nadleśnictwo Buda Stalowska i Rozwadów, do którego włączono uroczyska Zbydniów, Pogoń i Żupawę o łącznej powierzchni 1751,09 ha. Ogółem powierzchnia nadleśnictwa wyniosła 10758,20 ha.

W czasie dokonanej reorganizacji 1.01.1973r. do Nadleśnictwa Rozwadów dołączono Nadleśnictwo Rzeczyca Długa. Łączna powierzchnia nadleśnictwa wynosiła 18780 ha.

W 1974r. Nadleśnictwo Rozwadów przekazało na rzecz Lasów Doświadczalnych IBL – Janów Lubelski leśnictwa: Rzeczyca, Ludian, Kochany. Granice oparto na rzece Bukowa. Powierzchnia nadleśnictwa wynosiła 12809 ha.

Z dniem 1.01.1980r. Nadleśnictwo Rozwadów przejęło z Nadleśnictwa Rudnik leśnictwo Katy i Huta Deręgowska ( byłe Nadleśnictwo Ulanów ), zajmując powierzchnie 15540,55 ha.  

W 1981 w wyniku reorganizacji struktury organizacyjnej LP, Nadleśnictwo Rozwadów uzyskało zarząd nad gruntami Skarbu Państwa w obecnym zakresie zasięgu powierzchniowego.

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

AKCJA „WIENIEC” w Nadleśnictwie Rozwadów

AKCJA „WIENIEC” w Nadleśnictwie Rozwadów

Nadleśnictwo Rozwadów w dniach 4 – 12 marca 2024 r., przeprowadziło działania
w ramach ogólnopolskiej akcji „Wieniec” zorganizowanej przez Lasy Państwowe, która miała na celu przeciwdziałanie łamaniu przepisów prawa w zakresie umyślnego płoszenia zwierząt, nieprzestrzegania zakazu wstępu na powierzchniach objętych takim zakazem, nieuprawnionego wjazdu do lasu oraz zwalczanie kłusownictwa, ze szczególnym uwzględnieniem wnykarstwa.

Akcja obejmowała również ochronę zwierzyny oraz zwalczanie wszelkich przejawów szkodnictwa łowieckiego, a nadto kontrolę legalności skupu i obrotu dziczyzną. Akcja „Wieniec” skierowana była szczególnie przeciwko nieprzestrzegającym prawa zbieraczom poroża. Jednym z jej zasadniczych założeń było wyegzekwowanie od osób trudniących się zbieraniem zrzutów poroży zachowania zgodnego z obowiązującymi przepisami prawa.

Strażnicy Leśni prowadzili działania kontrolno – prewencyjne przy wsparciu lokalnej policji. Zorganizowano służby patrolowe podczas których przeprowadzono 8 interwencji.

Podczas patrolowania terenu Nadleśnictwa Rozwadów udaremniono nielegalny przejazd trzech crossów. Zatrzymani tłumaczyli się brakiem znajomości przepisów prawa i niewiedzą na temat zakazu wjazdu pojazdów na teren leśny. Tymczasem zgodnie z treścią art. art. 161 kodeksu wykroczeń: Kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nienależącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym, podlega karze grzywny.” Na zatrzymanych nałożono mandaty karne w łącznej wysokości 1.500 zł. Ponadto ujawniono także inne przypadki szkodnictwa leśnego tj. puszczanie luzem psa w lesie (art. 166 kodeksu wykroczeń) oraz wjazd do lasu samochodów osobowych (art. 161 kodeksu wykroczeń) – relacjonuje Maciej Szkutnik, komendant Posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Rozwadów.