Asset Publisher
Hodowla lasu
Podstawowym zadaniem Nadleśnictwa działającego w strukturze Państwowego Gospodarstwa Leśnego – Lasy Państwowe jest ochrona i zachowanie zasobów przyrodniczych poprzez racjonalne pozyskanie drewna, hodowlę i ochronę lasu.
Hodowla lasu ma na celu zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących poprzez racjonalne pozyskanie i odnawianie, oraz tworzenie lasów nowych w wyniku zalesiania, z poszanowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.
1. Szkółka leśna.
Szkółki leśne Nadleśnictwa Rozwadów znajdują się w Kotowej Woli (Szkółka „Zaosie") oraz Zapoledniku (Szkółka „Zapolednik"). Gospodarstwo szkółkarskie to łącznie około 6 hektarów powierzchni produkcyjnej, które rocznie opuszcza 1,8 – 2,0 mln sadzonek zarówno na potrzeby własne, jak też na potrzeby osób prywatnych wykonujących zalesienia na własnych gruntach.
Obiekt szkółkarski zaopatrzony jest w deszczownię i kompletny sprzęt do produkcji i pielęgnacji sadzonek.
2. Nasiennictwo i selekcja.
Gospodarka nasienna opiera się na wyselekcjonowanych, najlepszych drzewostanach, których na początek roku 2014 jest ponad 500 hektarów gatunków lasotwórczych, dostarczających nasion do produkcji sadzonek na szkółkach, ewentualnie wysiewanych bezpośrednio na uprawach leśnych. Największą powierzchnię zajmuje sosna – 321 ha, olcha czarna – 83 ha, brzoza – 37 ha, dąb szypułkowy i jodła po ok. 26 ha, świerk – 10 ha i modrzew – 3 ha. Nasiona z tych drzewostanów są zbierane pod ścisłym nadzorem pracowników Służby Leśnej co daje gwarancję czystości genetycznej i jakości zebranego materiału nasiennego.
Prócz tego nasiona gatunków domieszkowych pozyskiwane są w tzw. źródłach nasion, czyli z pojedynczych, dobrych jakościowo drzew klonu, jaworu, lipy, jesionu i czereśni ptasiej.
3. Hodowla lasu.
Z zadań hodowlanych na uwagę zasługują odnowienia i zalesienia, których rocznie wykonuje się 150 - 160 hektarów. W ramach odnowień szczególny nacisk kładzie się na inicjowanie odnowień naturalnych, które powstają z obsiewu drzew rosnących w lesie. W miejscach gdzie odnowienie przepadło stosuje się poprawki i uzupełnienia, rocznie na łącznej powierzchni 15-20 ha. Założone uprawy w latach następnych poddaje się zabiegom pielęgnacyjnym, w pierwszych latach zwalcza się chwasty na powierzchni ok. 200-250 hektarów rocznie, a w latach kolejnych przeprowadza zabiegi czyszczeń wczesnych usuwając zbędne domieszki, drzewka chore, a także przerzedzając gęste partie uprawy (rocznie 200 ha). W fazie młodnika typuje się najlepsze równomiernie rozmieszczone drzewka i usuwa te, które im przeszkadzają. Rocznie czyszczeń późnych wykonuje się 100-150 ha, w zależności od potrzeb drzewostanów.
Asset Publisher
Nauka pójdzie w las
Nauka pójdzie w las
W dniach 13 i 14 maja 2025 r. odbędzie się bezpłatne szkolenie pod hasłem „Nauka idzie w las” adresowane do nauczycieli szkół podstawowych i średnich oraz osób prowadzących edukację przyrodniczą.
Głównym organizatorem wydarzenia jest Wydział Agrobioinżynierii lubelskiego Uniwersytetu Przyrodniczego przy współudziale Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Zarządem Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Lublinie oraz lubelskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Leśnego.
W celu rejestracji oraz znalezienia szczegółów odnośnie szkolenia zapraszamy na stronę internetową:
Nauka idzie w las – bezpłatne szkolenie
W pierwszym dniu szkolenia, po serii wykładów realizowanych w budynku Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (zarówno stacjonarnie, jak i w formule on-line), uczestnicy zostaną przewiezieni do szkółki leśnej w Osmolicach na zajęcia terenowe, natomiast drugi dzień upłynie pod znakiem całodziennych warsztatów terenowych, które zostaną przeprowadzone w kompleksach leśnych Nadleśnictwa Janów Lubelski.
Celem projektu jest kształcenie kadry pedagogicznej w zakresie przyrodniczym ze szczególnym uwzględnieniem środowiska leśnego i jego bioróżnorodności (w tym roślin leśnych i związków występujących między nimi, obecności ptaków śpiewających i ich rozpoznawania po głosach z wykorzystaniem prostych aplikacji), zasobów przyrodniczych, roli leśnika w otaczającej przyrodzie oraz równoważenia w gospodarce leśnej funkcji gospodarczych i pozagospodarczych jakie pełnią nasze lasy. Dodatkowo nauczyciele i edukatorzy otrzymają gotowe scenariusze – inspiracje do samodzielnego prowadzenia edukacji przyrodniczo-leśnej.
Marszałek Województwa Lubelskiego,
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie
oraz Lubelski Kurator Oświaty.
Szkolenie realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków NFOŚiGW i WFOŚiGW w Lublinie
z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Wsparcia finansowego udzielił również JM Rektor UP w Lublinie oraz Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.