Asset Publisher
Lasy nadleśnictwa
Drzewostany nadleśnictwa tworzy 20 gatunków drzewiastych, z czego 16 występuje jako gatunki panujące.
Głównym gatunkiem tworzącym drzewostany w nadleśnictwie jest sosna, która zajmuje 87,76% powierzchni i daje 89,05% zasobności drzewostanów nadleśnictwa. Gatunek ten osiąga przeciętnie I bonitację, a drzewostany charakteryzują się dobrą jakością hodowlaną i techniczną.
Kolejnym gatunkiem jest brzoza – drzewostany brzozowe zajmują 3,91% powierzchni i mają 2,69% udziału w zasobności drzewostanów nadleśnictwa. Gatunek występuje na wszystkich typach siedliskowych lasu. Gatunek osiąga dobrą bonitację, najczęściej I (66% powierzchni).
Olsza – zajmuje 3,79% powierzchni i daje 3,40% ogółu zasobów nadleśnictwa. Drzewostany olszowe występują na siedliskach BMw, BMb, LMw, LMb, Lw, Ol, OlJ. Gatunek ten osiąga najczęściej bonitację II - III.
Dąb (Db, Dbs, Dbc) z udziałem powierzchniowym 1,93% i pod względem zasobności 1,91%. Gatunek ten występuje najczęściej na siedlisku LMśw i LMw, Lw.
Jodła – gatunek występujący głównie na terenie obrębu Pysznica zajmuje 1,94% powierzchni i stanowi 2,46% zasobów drzewnych nadleśnictwa.
Asset Publisher
GŁOS LASU pisze o Nadleśnictwie Rozwadów.
GŁOS LASU pisze o Nadleśnictwie Rozwadów.
najnowszego "GŁOS LASU". 🌿
"Jesteśmy lasem! Jesteśmy jego częścią, tak samo jak każde drzewo, każde zwierzę, każdy skrawek gleby. Nasza praca to nie tylko zarządzanie zasobami - to obowiązek ochrony dobra powierzonego nam przed pokoleniami. Wiemy że las to nie tylko liczby(...). To też element przyrody, żywy ekosystem dający schronienie setkom gatunków zwierząt i siedlisko niezliczonych gatunków roślin, w którym każda zmiana ma długofalowe konsekwencje (...). Dziś jako leśnicy stoimy wobec niespotykanego do tej pory wyzwania - planowana wycinka Kawałka Puszczy Sandomierskiej, ma pod pretekstem rozwoju, zniszczyć las i owoce naszej pracy."-mówią leśnicy z Nadleśnictwa Rozwadów, walcząc o ocalenie 1000 hektarów lasu, który ma zostać wycięty pod strefę przemysłową.
Na łamach GŁOSU LASU publikujemy reportaż o jednaj z największych batalii ekologicznej ostatnich lat w naszym regionie.