Asset Publisher
Ochrona przyrody - obszary Natura 2000
Natura 2000 jest programem utworzenia w krajach Unii Europejskiej wspólnego systemu (sieci) obszarów objętych ochroną przyrody. Podstawą dla tego programu są unijne dyrektywy: Dyrektywa Ptasia i Siedliskowa. Celem programu jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważa się za cenne i zagrożone w skali całej Europy.
Polska zobowiązała się do wyznaczenia na swoim terytorium sieci Natura 2000 w Traktacie ateńskim z 16 kwietnia 2003 r., stanowiącym podstawę prawną przystąpienia Polski i dziewięciu innych krajów europejskich do Unii Europejskiej. Przepisy unijne stanowiące podstawę dla tworzenia sieci Natura 2000 zostały wprowadzone do polskiego prawa wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.
W zasięgu terytorialnego działania Nadleśnictwa Rozwadów występuje 5 obszarów Natura 2000 w tym:
- obszary specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 – PLB060005 Lasy Janowskie (1320,80 ha) i PLB180005 Puszcza Sandomierska (9017,84 ha), jako ostoje cennych i rzadkich gatunków ptaków
- obszary mające znaczenie dla Wspólnoty Natura 2000 - PLH 180020 Dolina Dolnego Sanu (3529,76 ha), PLH180049 Tarnobrzeska Dolina Wisły (287,25 ha), PLH060097 Dolina Dolnej Tanwi (549,04 ha)
Poza wymienionymi obszarami planuje się również utworzenie obszaru SOOS Enklawy Puszczy Sandomierskiej, który swym zasięgiem obejmie część obszaru zarządzanego przez nadleśnictwo (2004,54 ha).
Asset Publisher
„Lasy na nowe 100-lecie”. Wspólnie dla naszej planety!
„Lasy na nowe 100-lecie”. Wspólnie dla naszej planety!
Sadzenie drzew to jedno z najważniejszych działań, które podejmujemy, aby chronić nasze lasy i zapewnić im przyszłość. W dniach 3- 4 kwietnia br. w Nadleśnictwie odbyły się cztery akcje sadzenia drzew w różnych leśnictwach, które przyciągnęły licznych uczestników. Te wydarzenia podkreślają znaczenie współpracy z lokalnymi społecznościami, firmami oraz organizacjami, które wspólnie dbają o nasze lasy i środowisko.
Akcję „Lasy na nowe 100-lecie” rozpoczęło wspólne sadzenie lasu z uczniami i pracownikami Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku. Odbyło się ono w dniu 3 kwietnia na terenie leśnictwa Burdze i zorganizowano je we współpracy z PGE. Młodzież z pasją i zaangażowaniem zasadziła około 5 tysięcy sadzonek sosny i brzozy! 🌱 Brawo dla wszystkich 150 uczestników, którzy aktywnie włączyli się w tę ekologiczną inicjatywę! Razem tworzymy lepszą przyszłość!💪🌲
4 kwietnia 2025 roku był dniem wyjątkowym, gdyż odbyły się aż trzy akcje sadzenia drzew w różnych leśnictwach. To dowód na zaangażowanie naszej społeczności i współpracę z lokalnymi instytucjami oraz firmami, które wspierają działania na rzecz ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju lasów.
Pierwsza akcja miała miejsce w Leśnictwie Charzewice, gdzie sadzenie drzew zorganizowano przy współpracy z firmą Cell-fast. Dzięki ich wsparciu, udało się posadzić nowe drzewa, które przyczynią się do poprawy jakości powietrza oraz wzrostu bioróżnorodności w tym rejonie. Kolejna inicjatywa miała miejsce w Leśnictwie Żupawa, gdzie drzewka sadzili przedstawiciele Banku Spółdzielczego w Zaleszanach. W godzinach popołudniowych natomiast, w Leśnictwie Burdze, odbyła się akcja sadzenia lasu, której uczestnikami byli członkowie Stowarzyszenia Azymut oraz wszyscy inni chętni. Ich zaangażowanie w sadzenie drzew to piękny gest, który pokazuje, jak ważna jest troska o przyszłe pokolenia i nasze wspólne dobro.
Łącznie, w trakcie czterech akcji, posadzono ok. 10 tys. sadzonek drzew. Każda z tych roślin będzie miała istotny wpływ na rozwój i odnowę naszych lasów, poprawiając jakość środowiska naturalnego, zwiększając bioróżnorodność oraz przyczyniając się do walki ze zmianami klimatycznymi. To ogromny wkład w przyszłość naszych lasów, który możliwy był dzięki zaangażowaniu wszystkich uczestników i partnerów, którzy wzięli udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Cieszymy się, że tak wielu ludzi chce włączyć się w działania na rzecz ochrony środowiska, co jest nieocenionym wkładem w naszą wspólną przyszłość. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich zaangażowanie i pomoc w tworzeniu lepszej przyszłości dla naszych lasów!