Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona przeciwpożarowa

Całość lasów nadleśnictwa została zakwalifikowana do I kategorii zagrożenia pożarowego. Podział ten został dokonany w oparciu o obowiązujące rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 lipca 2010 roku.

Ocena potencjalnego zagrożenia pożarowego obszaru leśnego nadleśnictwa.

1. Lokalizacja i powierzchnia pożarów.
Średnia ilość pożarów w latach 2002 – 2013 kształtowała się na poziomie od 3 do 33 rocznie. Przeciętna wielkość pożaru wynosiła – 0,49 ha. W okresie tym odnotowano na terenie lasów nadleśnictwa 227 zdarzeń, z czego 5 o powierzchni powyżej 3,00 ha.
W większości przypadków nie ustalono przyczyn powstania pożaru. Należy przypuszczać, że główną przyczyną jest nieostrożne obchodzenia się z ogniem w lesie, jednakże zdarzały się także umyślne podpalenia. Zdecydowana większość pożarów dotyczyła pokrywy gleby.

2. Czynniki wpływające na stopień zagrożenia pożarowego.
 Do najważniejszych czynników powodujących możliwość wystąpienia pożarów należą:

  • Występowanie dużych powierzchni siedlisk borowych i drzewostanów młodszych klas wieku.

W Nadleśnictwie Rozwadów dominują uboższe siedliska świeże, które zajmują 55,9 % powierzchni nadleśnictwa. Siedliska te zajmują drzewostany sosnowe, w runie przeważają mchy, czernica, trawy. W warstwie podszytu dominuje kruszyna, jarzębina.
Pod względem struktury gatunkowej dominują drzewostany sosnowe z domieszkami gatunków liściastych zajmujące 87,9% powierzchni. Drzewostany brzozowe zajmują – 3,9%, olszowe – 3,8%.
Pod względem struktury wiekowej drzewostany I i II klasy wieku (1 – 40 lat) zajmują 26,0% powierzchni, natomiast drzewostany średnich klas wieku (41 - 80 lat) – 36,2% powierzchni nadleśnictwa.

  • Atrakcyjność turystyczna i płody runa leśnego.

W sezonie letnim na terenie nadleśnictwa występuje duża penetracja lasów w czasie wysypu grzybów i zbioru borówek, zwłaszcza w sąsiedztwie większych miejscowości – Stalowa Wola, Nisko oraz wzdłuż głównych tras komunikacyjnych tego regionu.

  • Położenie lasów w otoczeniu miasta Stalowa Wola, Nisko, atrakcyjność walorów przyrodniczych, krajobrazowych, kulturowych i historycznych sprzyja rozwojowi turystyki pieszej i rowerowej po licznych szlakach i ścieżkach rowerowych i pieszych przebiegających przez obszary leśne.
  • Szlaki komunikacyjne drogowe i kolejowe przebiegające przez lasy nadleśnictwa oraz parkingi leśne:

Przez lasy nadleśnictwa przebiegają drogi krajowe:
- DK 19: Lublin – Rzeszów
drogi wojewódzkie:
- DW 871: Stalowa Wola – Tarnobrzeg,
- DW 872: Nisko – Nowa Dęba,
- DW 858: Zarzecze - Ulanów
oraz szereg utwardzonych dróg powiatowych i gminnych.
Przez kompleksy leśne leśnictwa Żupawa przebiega linia kolejowa Tarnobrzeg - Stalowa Wola natomiast przez leśnictwo Huta Deręgowska przebiega linia kolejowa LHS oraz Zwierzyniec – Stalowa Wola. Wschodnia część kompleksu głównego sąsiaduje z linią kolejową Lublin - Przeworsk.

3. Sezonowości występowania zagrożenia pożarowego.
Nadleśnictwo położone jest w strefie prognozowania zagrożenia pożarowego Nr 36. Stacja prognostyczna znajduje się w Nadleśnictwie Janów Lubelski.
Stopień zapalności dna lasu zależy od składu runa, wilgotności nagromadzonej leżaniny i ściółki oraz rozkładu pogody w roku (głównie opadów atmosferycznych).
Okres zwiększonej palności przypada na wczesną wiosnę po zejściu pokrywy śnieżnej, kiedy to występują duże ilości wysuszonych traw, krzewinek, opadłe listowie. Drugi okres o zwiększonej palności występuje w okresie długotrwałej suszy. Okres zagrożenia pożarowego występuje od momentu uzyskania przez ściółkę wilgotności mniejszej niż 27%.
Lokalnie duże zagrożenie może występować w sezonie letnim i jesiennym, kiedy występuje zwiększona penetracja lasów przez ludność zbierającą owoce runa leśnego oraz zwiększony ruch turystyczny.

System obserwacyjno-alarmowego i interwencyjnego ochrony przeciwpożarowej obszarów Nadleśnictwa Rozwadów.

1. System obserwacyjno-alarmowy.
System alarmowania i powiadamiania o powstałych pożarach opiera się w Nadleśnictwie Rozwadów na:
a/ obserwacji terenów leśnych z wieży obserwacyjnej o zasięgu ok. 15 km, znajdującej się w oddz. 243j obrębu Rozwadów. Wieża ta swoim zasięgiem obejmuje leśnictwa: Burdze, Ciemny Kąt, Charzewice, Moskale, Zaosie, Zapolednik,
b/ obserwacji terenów leśnych z wieży obserwacyjnej o zasięgu ok. 15 km, znajdującej się w miejscowości Jamnica w oddz. 150f. Wieża ta swoim zasięgiem obejmie leśnictwa: Zapolednik, Zaosie, Ciemny Kąt, Charzewice, Żupawa obrębu leśnego Rozwadów,
c/ obserwacji terenów leśnych z wieży obserwacyjnej o zasięgu ok. 15 km, znajdującej się w miejscowości Ździary w oddz. 200d obrębu Pysznica obejmująca swym zasięgiem cały obręb Pysznica,
d/ do wykrywania pożarów wykorzystywane są wieże obserwacyjne na terenie Nadleśnictwa Janów Lubelski w miejscowościach Gwizdów i Władysławów, które obejmują swoim zasięgiem leśnictwa Katy i Pysznica,
e/ lasy leśnictwa Huta Deręgowska znajdują się w zasięgu wieży obserwacyjnej w Nadleśnictwie  Rudnik w leśnictwie Zatyki.
Sieć wież obserwacyjnych zlokalizowanych na terenie nadleśnictwa i w nadleśnictwach sąsiednich zapewnia obserwację każdego drzewostanu z dwóch punktów.

2. Zaopatrzenie wodne.
Zaopatrzenie wodne opiera się na zbiornikach przeciwpożarowych, magistralach wodociągowych w okolicznych miejscowościach, punktach czerpania wody, ciekach wodnych – ogółem 35 obiektów.

3. Wyposażenie w sprzęt przeciwpożarowy.
Nadleśnictwo zabezpieczyło na wypadek pożaru sprzęt ppoż., który rozdysponowany jest do dwóch baz zlokalizowanych po jednej w każdym obrębie leśnym. W skład wyposażenia wchodzą:
a/ ciągnik C-1224 z pługofrezarką,
b/ pługi LPZ – 75,
c/ samochody ppoż. z modułami gaśniczymi,
d/ gaśnice,
e/ łopaty i szpadle,
f/ tłumice,
g/  hydronetki plecakowe,
h/ środki pianotwórcze.

4. Bazy lotnicze i lądowiska operacyjne.
Teren Nadleśnictwa Rozwadów patrolowany jest przez samoloty patrolowo – gaśnicze startujące z baz lotniczych zlokalizowanych w Radawcu i Mielcu.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

AKCJA „WIENIEC” w Nadleśnictwie Rozwadów

AKCJA „WIENIEC” w Nadleśnictwie Rozwadów

Nadleśnictwo Rozwadów w dniach 4 – 12 marca 2024 r., przeprowadziło działania
w ramach ogólnopolskiej akcji „Wieniec” zorganizowanej przez Lasy Państwowe, która miała na celu przeciwdziałanie łamaniu przepisów prawa w zakresie umyślnego płoszenia zwierząt, nieprzestrzegania zakazu wstępu na powierzchniach objętych takim zakazem, nieuprawnionego wjazdu do lasu oraz zwalczanie kłusownictwa, ze szczególnym uwzględnieniem wnykarstwa.

Akcja obejmowała również ochronę zwierzyny oraz zwalczanie wszelkich przejawów szkodnictwa łowieckiego, a nadto kontrolę legalności skupu i obrotu dziczyzną. Akcja „Wieniec” skierowana była szczególnie przeciwko nieprzestrzegającym prawa zbieraczom poroża. Jednym z jej zasadniczych założeń było wyegzekwowanie od osób trudniących się zbieraniem zrzutów poroży zachowania zgodnego z obowiązującymi przepisami prawa.

Strażnicy Leśni prowadzili działania kontrolno – prewencyjne przy wsparciu lokalnej policji. Zorganizowano służby patrolowe podczas których przeprowadzono 8 interwencji.

Podczas patrolowania terenu Nadleśnictwa Rozwadów udaremniono nielegalny przejazd trzech crossów. Zatrzymani tłumaczyli się brakiem znajomości przepisów prawa i niewiedzą na temat zakazu wjazdu pojazdów na teren leśny. Tymczasem zgodnie z treścią art. art. 161 kodeksu wykroczeń: Kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nienależącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym, podlega karze grzywny.” Na zatrzymanych nałożono mandaty karne w łącznej wysokości 1.500 zł. Ponadto ujawniono także inne przypadki szkodnictwa leśnego tj. puszczanie luzem psa w lesie (art. 166 kodeksu wykroczeń) oraz wjazd do lasu samochodów osobowych (art. 161 kodeksu wykroczeń) – relacjonuje Maciej Szkutnik, komendant Posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Rozwadów.