Asset Publisher Asset Publisher

Lasowiacki Festiwal Pierogów

Impreza z udziałem Nadleśnictwa Rozwadów

W sobotę 22 lipca 2017 r. na Placu Piłsudskiego przed Miejskim Domem Kultury w Stalowej Woli odbyła się impreza pod nazwą "Lasowiacki Festiwal Pierogów". Było to wydarzenie kulturalno – kulinarne. Celem imprezy była promocja regionu, jego kuchni, zwyczajów, folkloru oraz przypomnienie o źródłach jego tradycji.

Impreza zgromadziła kilkunastu wystawców oferujących różne rodzaje pierogów, od pikantnych po deserowe. Towarzyszyły jej warsztaty lepienia pierogów, można było spróbować swoich sił w rękodzielnictwie, haftowano lasowiackie motywy, makatki i lepiono z gliny. Było też stoisko z dawnymi urządzeniami gospodarstwa domowego z drewna. Zadaniem odwiedzających było ich nazwanie i wyjaśnienie do czego służą. Na scenie przed Miejskim Domem Kultury występowały zespoły ludowe i folklorystyczne, w tym nasz stalowowolski Chór Lasowiacki, Nadsańska Orkiestra Kameralna oraz zespoły pieśni i tańca ze Sztokholmu i Vancouver.

 Punkt Nadleśnictwa Rozwadów znajdujący się w strefie animacyjno - edukacyjnej tego wydarzenia wzbudzał duże zainteresowanie uczestników i był chętnie odwiedzany. Zarówno dzieci jak i dorośli licznie brali udział w konkursie wiedzy o tematyce przyrodniczo-leśnej, rozpoznawaniu gatunków drzew na podstawie próbek drewna i odgadywaniu tropów zwierząt leśnych. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody w postaci sadzonek drzew lub gadżetów związanych z edukacją leśną oraz promujących Lasy Państwowe. Zainteresowaniem cieszyły się także tablice edukacyjne, eksponaty i wydawnictwa o tematyce leśnej oraz materiały promocyjne Nadleśnictwa Rozwadów.

„Jak zabezpieczyć się przed kleszczami ?", „Czy w naszych lasach są wilki ?", „Jak wygląda ochrona rzadkich ptaków ?" – na te i dziesiątki innych pytań odpowiadali pracownicy służby leśnej gościom odwiedzającym nasze stoisko, przedstawiając także zasady zrównoważonego leśnictwa.