Asset Publisher Asset Publisher

Pielgrzymka Leśników na Jasną Górę

Była to już XXI z kolei Pielgrzymka Leśników, w której wzięło udział ponad 10 tysięcy uczestników.

Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Lublinie reprezentowała grupa przeszło 500 leśników pod przewodnictwem dyrektora Jerzego Sądla.

Tradycyjnie nie zabrakło wśród  leśnej braci pracowników Nadleśnictwa Rozwadów, z udziałem Nadleśniczego Jacka Pomykały, w łącznej liczbie 35 osób.

Wśród przybyłych 16 września do Czarnej Madonny byli także pracownicy gospodarki wodnej, parków narodowych, przedstawiciele wyższych i średnich szkół leśnych oraz ruchów ekologicznych z całej Polski.

Do kilkunastotysięcznej rzeszy leśników zgromadzonej przed jasnogórski sanktuarium  zwrócił się minister środowiska, prof. Jan Szyszko z podziękowaniami w imieniu resortu za pracę na rzecz racjonalnego użytkowania i ochrony środowiska dla dobra Ojczyzny i  wszystkich Polaków.

Obecny  na uroczystościach dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski nawiązał w swym wystąpieniu do największej klęski w historii Lasów Państwowych jaka miała miejsce w tym roku  w północnej części Polski oraz wspomniał o złożonej sytuacji w Puszczy Białowieskiej.

Najważniejszym punktem pielgrzymki była ceremonia uroczystej Mszy św. odprawionej przez bp. Tadeusza Lityńskiego, krajowego duszpasterza leśników. Homilię wygłosił o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów.

W atmosferze zadumy wspólnie modlono się do Niebieskiej Matki o mądrość i roztropność podejmowanych decyzji mających wpływ na ochronę środowiska naturalnego oraz o trwałość polskich lasów będących zwieńczeniem pracy i trudu wielu pokoleń leśników.