Asset Publisher Asset Publisher

Lasy nadleśnictwa

Drzewostany nadleśnictwa tworzy 20 gatunków drzewiastych, z czego 16 występuje jako gatunki panujące.

Głównym gatunkiem tworzącym drzewostany w nadleśnictwie jest sosna, która zajmuje 87,76% powierzchni i daje 89,05% zasobności drzewostanów nadleśnictwa. Gatunek ten osiąga przeciętnie I bonitację, a drzewostany charakteryzują się dobrą jakością hodowlaną i techniczną.

Kolejnym gatunkiem jest brzoza – drzewostany brzozowe zajmują 3,91% powierzchni i mają 2,69% udziału w zasobności drzewostanów nadleśnictwa. Gatunek występuje na wszystkich typach siedliskowych lasu. Gatunek osiąga dobrą bonitację, najczęściej I (66% powierzchni).

Olsza – zajmuje 3,79% powierzchni i daje 3,40% ogółu zasobów nadleśnictwa. Drzewostany olszowe występują na siedliskach BMw, BMb, LMw, LMb, Lw, Ol, OlJ. Gatunek ten osiąga najczęściej bonitację II - III.

Dąb (Db, Dbs, Dbc) z udziałem powierzchniowym 1,93% i pod względem zasobności 1,91%. Gatunek ten występuje najczęściej na siedlisku LMśw i LMw, Lw.

Jodła – gatunek występujący głównie na terenie obrębu Pysznica zajmuje 1,94% powierzchni i stanowi 2,46% zasobów drzewnych nadleśnictwa.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Akcja #sadziMY

Akcja #sadziMY

Akcja #sadziMY

W najbliższy piątek 12 kwietnia będzie można otrzymać za darmo sadzonki drzew, które można posadzić na swoim gruncie.

Sadzonki będą dostępne przy siedzibie nadleśnictwa w godzinach od 9:00 do 15:00.

Kolejna edycja akcji  #sadziMy  odbywająca się w jubileuszowym roku 100-lecia Lasów Państwowych to świetna okazja aby otrzymać sadzonkę i posadzić ją na swoim terenie.

Lasy Państwowe są gotowe udostępnić na terenie całego kraju 1 milion sadzonek. Mamy do rozdania sadzonki naszych rodzimych polskich gatunków drzew i krzewów.

W trakcie trwania jubileuszu setnej rocznicy powstania, Lasy Państwowe konsekwentnie kontynuują działania na rzecz zwiększania lesistości kraju, która obecnie wynosi niespełna 30 % i stale rośnie. Oznacza to, że lasy zajmują niemal trzecią część powierzchni Polski