Asset Publisher Asset Publisher

Łowiectwo

Teren Nadleśnictwa Rozwadów obejmuje 8 obwodów łowieckich, 6 polnych i 2 leśne o powierzchni użytkowej łącznie 55137 ha i średniej lesistości 31,0% (pow. lasów wynosi 20428 ha), które są wydzierżawione 8 Kołom Łowieckim. Nad sześcioma obwodami łowieckimi nadzór sprawuje Nadleśnictwo Rozwadów, natomiast nad pozostałymi dwoma Nadleśnictwo Nowa Dęba.

Zestawienie obwodów łowieckich nadzorowanych przez Nadleśnictwo Rozwadów:

Numer

obwodu łowieckiego

Dzierżawca/

Koło Łowieckie 

Powierzchnia

(ha) 

Powierzchnia leśna

(ha)

Zarząd

Okręgowy PZŁ

12pk

„Sygnał" Nisko

11430

7530

Tarnobrzeg

14pk

„Gawra" Rudnik

6810

3090

Tarnobrzeg

16pk

„Knieja" Stalowa Wola

8195

2300

Tarnobrzeg

8pk

„Darz Bór" Stalowa Wola

11571

3691

Tarnobrzeg

13pk

„Bażant" Nisko

9756

2063

Tarnobrzeg

7pk

„San" Skowierzyn

7375

130

Tarnobrzeg

 

Charakterystyka przyrodnicza obwodów łowieckich.

4 obwody łowieckie są zakwalifikowane do kategorii „bardzo słaby", a 4 jako „słaby", co wynika z wielkości powierzchni lasu w tych obwodach od 130 ha do 7027 ha (lesistość tych obwodów wynosi od1,8 %   do 59,4 %) oraz gęstej zabudowy wokół aglomeracji miejskich, co ma znaczący wpływ na kategorię obwodów i wynikające z tego stany zwierzyny grubej.

Gospodarowanie populacjami zwierzyny.

Nadleśniczy zatwierdza roczne plany łowieckie sporządzone przez Koła po uprzedniej analizie ich realizacji, planowanych zadań łowieckich i odstrzału na przyszły rok, w oparciu o zarządzoną inwentaryzację zwierzyny w obecności przedstawiciela Nadleśnictwa oraz uwzględniając zasadygospodarowania populacjami zwierzyny w łowiskach i wytycznymi wieloletniego łowieckiego planu hodowlanego na lata 2007 – 2017. Analiza prowadzona jest wspólnie z przedstawicielem Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego, a przedłożone plany po ewentualnej korekcie są zatwierdzane.

Dane szacunkowe z całorocznej obserwacji pokazują, że na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Rozwadów przebywa: 21 łosi, 444 jelenie, 1420 saren, 7 danieli, 309 dzików, 374 lisy 146 borsuków 688 zajęcy, 1633 bażanty, 691 kuropatw, 280 bobrów, 133 wydry, 266 jastrzębi, 392 kruki.

 Zagospodarowanie łowisk. 

Na terenie obwodów łowieckich w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa zbudowano: 166 paśników, 299 lizawek, 472 ambony, 1 wolierę.

Fot. 1.  Spotkanie ze szkołą – akcja edukacyjna dot. dokarmiania zwierzyny.

Tenuta dzierżawna.

Tenutę dzierżawną wynikającą z powierzchni lasów w zarządzie Nadleśnictwa na terenie obwodów polnych Starostwa Powiatowe w Stalowej Woli, Tarnobrzegu i Nisku przekazują Nadleśnictwu. Jest ona zwiększana o koszty ochrony lasu przed zwierzyną w przypadku niewykonania planu pozyskania zwierzyny płowej w danym obwodzie. Nadleśnictwo przekazuje starostwom tenutę dzierżawną wynikającą z powierzchni gruntów polnych na obwodach leśnych na terenie starostwa, obciążając jednocześnie Koła Łowieckie kosztami ochrony lasu przed zwierzyną   ( w przypadku niewykonania planów odstrzału jeleni i saren).

Zagrożenie drzewostanów ze strony zwierzyny.

Istotnym problemem o znaczeniu gospodarczym są szkody powodowane przez zwierzynę płową. W Nadleśnictwie Rozwadów występują szkody powodowane przez sarny i jelenie. Powodują one szkody w uprawach i młodnikach wszystkich gatunków drzew.

Dominującą metodą w ostatnim dziesięcioleciu było chemiczne zabezpieczanie upraw, ale w coraz większym zakresie stosowano grodzenie upraw siatką. Uprawy, które osiągnęły zadowalającą wysokość i jakość hodowlaną sukcesywnie rozgradzano. W mniejszym zakresie stosowano mechaniczne zabezpieczanie sadzonek (głównie modrzew poprzez palikowanie oraz sosna przez osłonki). Równocześnie planowano lokalizację i terminy zabiegów pielęgnacyjnych pod kątem zapewnienia jeleniowatym świeżej kory w okresie jesienno – wiosennym oraz wykładano drzewa zgryzowe.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

„Lasy na nowe 100-lecie”. Wspólnie dla naszej planety!

„Lasy na nowe 100-lecie”. Wspólnie dla naszej planety!

Sadzenie drzew to jedno z najważniejszych działań, które podejmujemy, aby chronić nasze lasy i zapewnić im przyszłość. W dniach 3- 4 kwietnia br.  w Nadleśnictwie odbyły się cztery akcje sadzenia drzew w różnych leśnictwach, które przyciągnęły licznych uczestników. Te wydarzenia podkreślają znaczenie współpracy z lokalnymi społecznościami, firmami oraz organizacjami, które wspólnie dbają o nasze lasy i środowisko.

 

       Akcję „Lasy na nowe 100-lecie” rozpoczęło wspólne sadzenie lasu z uczniami i pracownikami Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku. Odbyło się ono w dniu 3 kwietnia na terenie leśnictwa Burdze i zorganizowano je  we współpracy z PGE. Młodzież z pasją i zaangażowaniem zasadziła około 5 tysięcy sadzonek sosny i brzozy! 🌱 Brawo dla wszystkich 150 uczestników, którzy aktywnie włączyli się w tę ekologiczną inicjatywę! Razem tworzymy lepszą przyszłość!💪🌲

       4 kwietnia 2025 roku był dniem wyjątkowym, gdyż odbyły się aż trzy akcje sadzenia drzew w różnych leśnictwach. To dowód na zaangażowanie naszej społeczności i współpracę z lokalnymi instytucjami oraz firmami, które wspierają działania na rzecz ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju lasów. 
Pierwsza akcja miała miejsce w Leśnictwie Charzewice, gdzie sadzenie drzew zorganizowano przy współpracy z firmą Cell-fast. Dzięki ich wsparciu, udało się posadzić nowe drzewa, które przyczynią się do poprawy jakości powietrza oraz wzrostu bioróżnorodności w tym rejonie. Kolejna inicjatywa miała miejsce w Leśnictwie Żupawa, gdzie drzewka sadzili przedstawiciele Banku Spółdzielczego w Zaleszanach. W godzinach popołudniowych natomiast, w Leśnictwie Burdze, odbyła się akcja sadzenia lasu, której uczestnikami byli członkowie Stowarzyszenia Azymut oraz wszyscy inni chętni. Ich zaangażowanie w sadzenie drzew to piękny gest, który pokazuje, jak ważna jest troska o przyszłe pokolenia i nasze wspólne dobro. 

      Łącznie, w trakcie czterech akcji, posadzono ok. 10 tys. sadzonek drzew. Każda z tych roślin będzie miała istotny wpływ na rozwój i odnowę naszych lasów, poprawiając jakość środowiska naturalnego, zwiększając bioróżnorodność oraz przyczyniając się do walki ze zmianami klimatycznymi. To ogromny wkład w przyszłość naszych lasów, który możliwy był dzięki zaangażowaniu wszystkich uczestników i partnerów, którzy wzięli udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Cieszymy się, że tak wielu ludzi chce włączyć się w działania na rzecz ochrony środowiska, co jest nieocenionym wkładem w naszą wspólną przyszłość. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich zaangażowanie i pomoc w tworzeniu lepszej przyszłości dla naszych lasów!