Asset Publisher Asset Publisher

Łowiectwo

Teren Nadleśnictwa Rozwadów obejmuje 8 obwodów łowieckich, 6 polnych i 2 leśne o powierzchni użytkowej łącznie 55137 ha i średniej lesistości 31,0% (pow. lasów wynosi 20428 ha), które są wydzierżawione 8 Kołom Łowieckim. Nad sześcioma obwodami łowieckimi nadzór sprawuje Nadleśnictwo Rozwadów, natomiast nad pozostałymi dwoma Nadleśnictwo Nowa Dęba.

Zestawienie obwodów łowieckich nadzorowanych przez Nadleśnictwo Rozwadów:

Numer

obwodu łowieckiego

Dzierżawca/

Koło Łowieckie 

Powierzchnia

(ha) 

Powierzchnia leśna

(ha)

Zarząd

Okręgowy PZŁ

12pk

„Sygnał" Nisko

11430

7530

Tarnobrzeg

14pk

„Gawra" Rudnik

6810

3090

Tarnobrzeg

16pk

„Knieja" Stalowa Wola

8195

2300

Tarnobrzeg

8pk

„Darz Bór" Stalowa Wola

11571

3691

Tarnobrzeg

13pk

„Bażant" Nisko

9756

2063

Tarnobrzeg

7pk

„San" Skowierzyn

7375

130

Tarnobrzeg

 

Charakterystyka przyrodnicza obwodów łowieckich.

4 obwody łowieckie są zakwalifikowane do kategorii „bardzo słaby", a 4 jako „słaby", co wynika z wielkości powierzchni lasu w tych obwodach od 130 ha do 7027 ha (lesistość tych obwodów wynosi od1,8 %   do 59,4 %) oraz gęstej zabudowy wokół aglomeracji miejskich, co ma znaczący wpływ na kategorię obwodów i wynikające z tego stany zwierzyny grubej.

Gospodarowanie populacjami zwierzyny.

Nadleśniczy zatwierdza roczne plany łowieckie sporządzone przez Koła po uprzedniej analizie ich realizacji, planowanych zadań łowieckich i odstrzału na przyszły rok, w oparciu o zarządzoną inwentaryzację zwierzyny w obecności przedstawiciela Nadleśnictwa oraz uwzględniając zasadygospodarowania populacjami zwierzyny w łowiskach i wytycznymi wieloletniego łowieckiego planu hodowlanego na lata 2007 – 2017. Analiza prowadzona jest wspólnie z przedstawicielem Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego, a przedłożone plany po ewentualnej korekcie są zatwierdzane.

Dane szacunkowe z całorocznej obserwacji pokazują, że na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Rozwadów przebywa: 21 łosi, 444 jelenie, 1420 saren, 7 danieli, 309 dzików, 374 lisy 146 borsuków 688 zajęcy, 1633 bażanty, 691 kuropatw, 280 bobrów, 133 wydry, 266 jastrzębi, 392 kruki.

 Zagospodarowanie łowisk. 

Na terenie obwodów łowieckich w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa zbudowano: 166 paśników, 299 lizawek, 472 ambony, 1 wolierę.

Fot. 1.  Spotkanie ze szkołą – akcja edukacyjna dot. dokarmiania zwierzyny.

Tenuta dzierżawna.

Tenutę dzierżawną wynikającą z powierzchni lasów w zarządzie Nadleśnictwa na terenie obwodów polnych Starostwa Powiatowe w Stalowej Woli, Tarnobrzegu i Nisku przekazują Nadleśnictwu. Jest ona zwiększana o koszty ochrony lasu przed zwierzyną w przypadku niewykonania planu pozyskania zwierzyny płowej w danym obwodzie. Nadleśnictwo przekazuje starostwom tenutę dzierżawną wynikającą z powierzchni gruntów polnych na obwodach leśnych na terenie starostwa, obciążając jednocześnie Koła Łowieckie kosztami ochrony lasu przed zwierzyną   ( w przypadku niewykonania planów odstrzału jeleni i saren).

Zagrożenie drzewostanów ze strony zwierzyny.

Istotnym problemem o znaczeniu gospodarczym są szkody powodowane przez zwierzynę płową. W Nadleśnictwie Rozwadów występują szkody powodowane przez sarny i jelenie. Powodują one szkody w uprawach i młodnikach wszystkich gatunków drzew.

Dominującą metodą w ostatnim dziesięcioleciu było chemiczne zabezpieczanie upraw, ale w coraz większym zakresie stosowano grodzenie upraw siatką. Uprawy, które osiągnęły zadowalającą wysokość i jakość hodowlaną sukcesywnie rozgradzano. W mniejszym zakresie stosowano mechaniczne zabezpieczanie sadzonek (głównie modrzew poprzez palikowanie oraz sosna przez osłonki). Równocześnie planowano lokalizację i terminy zabiegów pielęgnacyjnych pod kątem zapewnienia jeleniowatym świeżej kory w okresie jesienno – wiosennym oraz wykładano drzewa zgryzowe.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Ogłoszenie o możliwości zakupu lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia

Ogłoszenie o możliwości zakupu lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia

Skarb Państwa – Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Rozwadów informuje, że jest zainteresowane zakupem lasów lub gruntów przeznaczonych do zalesienia, położonych w zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Rozwadów, który można sprawdzić na stronie Banku Danych o Lasach pod adresem: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

Oferowane do sprzedaży grunty powinny stanowić własność osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną.

 

Las lub grunt przeznaczony do zalesienia może być nabyty w szczególności
w przypadku:

1) jego bezpośredniej przyległości do gruntu pozostającego w zarządzie Lasów Państwowych,

2) zniesienia współwłasności lasu, gruntu przeznaczonego do zalesienia lub innego gruntu lub nieruchomości,

3) regulacji przebiegu granicy polno-leśnej.

 

Ponadto:

1) w ewidencji gruntów i budynków (w starostwie) działka musi być sklasyfikowana jako las (Ls), a jeżeli jest rolą to musi być przeznaczona do zalesienia (w gminnym planie zagospodarowania przestrzennego lub posiadać decyzję o warunkach zabudowy
na zalesienie),

2) nie może być zabudowana, musi być wolna od naniesień,

3) sprzedawana nieruchomość musi mieć uregulowany stan prawny (m.in. założoną księgę wieczystą i nie może być obciążona na rzecz osób trzecich),

4) granice działki są znane, widoczne w terenie i sąsiedzi nie są w sporze granicznym.

 

W przypadku podjęcia przez Nadleśnictwo decyzji o chęci zakupu lasu lub gruntu przeznaczonego do zalesienia, należy przygotować:

1) wypis z ewidencji gruntów i budynków oraz mapę ewidencyjną,

2) wypis z Planu Zagospodarowania Przestrzennego Gminy lub decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, z których wynika, że grunt jest przeznaczony
do zalesienia,

3) oznaczenie księgi wieczystej prowadzonej dla lasu lub gruntu przeznaczonego
do zalesienia,

4) oświadczenia właścicieli sąsiednich nieruchomości o braku sporów granicznych
lub oświadczenie o geodezyjnym ustaleniu granic,

5) oświadczenie o braku obciążeń na rzecz osób trzecich,

6) oświadczenie o częściach składowych oraz przynależnych,

7) ustaloną wartość rynkową odpowiadającą cenom rynkowym oraz realnej wartości gruntu, wykonaną przez rzeczoznawcę majątkowego.

Las, grunt przeznaczony do zalesienia może być nabyty za cenę nie wyższą od wartości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego.

          W celu finalizacji zakupu, niezbędne będzie określenie wartości nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego. Wszelkie koszty (rzeczoznawcy majątkowego, notariusza), ponosi Sprzedający. Cena ustalona przez rzeczoznawcę podlega negocjacji przed zawarciem notarialnej umowy kupna-sprzedaży.

    Informujemy, że nabycie może nastąpić po uzyskaniu pisemnej zgody Dyrektora Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych na podstawie  art. 37 pkt 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1356 z późn. zm.).

Oferty składać można w formie pisemnej na formularzu ofertowym [do pobrania poniżej] pod adres nadleśnictwa – osobiście, listownie, bądź e-mailowo:

rozwadow@lublin.lasy.gov.pl

Nadleśnictwo Rozwadów, ul. Przemysłowa 1 37-465 Stalowa Wola

W przypadku pytań, prosimy o kontakt pod numerem tel. 15-824-17-55 wew. 18

 

 

 

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 28 września 1991 roku o lasach (j.t. Dz.U.2023 poz. 1356),
Zarządzenie nr 79 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 30 grudnia 2021 r. w sprawie zasad powiększania zasobów leśnych w wyniku nabywania lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia przez jednostki organizacyjne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.