Asset Publisher
Ochrona przyrody - pomniki przyrody
W brzmieniu Ustawy o ochronie przyrody z 2004 roku:
„ Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie ".
Termin ten został wprowadzony przez Aleksandra von Humboldta na przełomie XVIII i XIX wieku, co dało początek konserwatorskiemu kierunkowi w ochronie przyrody.
Na gruntach Nadleśnictwa Rozwadów znajdują się następujące pomniki przyrody:
- grupy drzew: Topola czarna - 1 grupa
Dąb szypułkowy - 2 grupy
- pojedyncze drzewa: Dąb szypułkowy - 2 szt.
Buk zwyczajny - 2 szt.
- stanowisko wisienki karłowatej Prunus fruticosa o pow. 0 ,04 ha – pomnik powierzchniowy.
Asset Publisher
Asset Publisher
Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza Ciemny Kąt
Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza Ciemny Kąt
Ścieżka Edukacyjno – Przyrodnicza „Ciemny Kąt".
Została utworzona w roku 1998 na terenie leśnictw Ciemny Kąt i Burdze. Rozpoczyna się ok. 800 m od Stalowej Woli. Trasa liczy w sumie ok. 5 km i prowadzi po interesująco ukształtowanym terenie lasami gospodarczymi do obiektu turystycznego „Grzybek". Znajdują się na niej przystanki z następującymi tablicami edukacyjnymi: „Zabezpieczenie upraw i młodników przed zwierzyną", „Młodnik", „Ochrona lasu przed owadami", „Sztuczne odnowienie lasu", „Dokarmianie zwierzyny", „Podnoszenie biologicznej odporności lasu", „Podszyt", „Las brzozowy", Ochrona przeciwpożarowa".
Każdego roku ścieżkę odwiedza ok. 5000 osób w zorganizowanych grupach i drugie tyle indywidualnie.