Asset Publisher
Surowiec do wszystkiego
W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.
Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.
Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań
Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.
Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).
Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)
Asset Publisher
GŁOS LASU pisze o Nadleśnictwie Rozwadów.
GŁOS LASU pisze o Nadleśnictwie Rozwadów.
najnowszego "GŁOS LASU". 🌿
"Jesteśmy lasem! Jesteśmy jego częścią, tak samo jak każde drzewo, każde zwierzę, każdy skrawek gleby. Nasza praca to nie tylko zarządzanie zasobami - to obowiązek ochrony dobra powierzonego nam przed pokoleniami. Wiemy że las to nie tylko liczby(...). To też element przyrody, żywy ekosystem dający schronienie setkom gatunków zwierząt i siedlisko niezliczonych gatunków roślin, w którym każda zmiana ma długofalowe konsekwencje (...). Dziś jako leśnicy stoimy wobec niespotykanego do tej pory wyzwania - planowana wycinka Kawałka Puszczy Sandomierskiej, ma pod pretekstem rozwoju, zniszczyć las i owoce naszej pracy."-mówią leśnicy z Nadleśnictwa Rozwadów, walcząc o ocalenie 1000 hektarów lasu, który ma zostać wycięty pod strefę przemysłową.
Na łamach GŁOSU LASU publikujemy reportaż o jednaj z największych batalii ekologicznej ostatnich lat w naszym regionie.