Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Otwarci na nowe formy aktywności terenowej

Otwarci na nowe formy aktywności terenowej

Z myślą o miłośnikach bushcraftu i survivalu rusza pilotażowy program Lasów Państwowych. Dzięki niemu pasjonaci tych nietypowych aktywności terenowych będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie prawa.

Do tego celu posłużą im specjalne obszary wyznaczone w kilkunastu regionach Polski na terenie leśnych kompleksów promocyjnych LP, których zadaniem jest m.in. testowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie gospodarki leśnej. Wśród przeszło 65 tys. ha powierzchni wytypowanych do projektu znalazł się także obszar zlokalizowany w granicach RDLP w Lublinie – w leśnych ostępach Lasów Janowskich.

Wybrany teren o powierzchni ponad 2,5 tys. ha znajduje się w północnej części Nadleśnictwa Janów Lubelski, w obrębie leśnictw Majdan, Kalenne i Stojeszyn. To fragment lasu pozbawiony infrastruktury rekreacyjno-turystycznej, oddalony od głównych dróg i miejsc o zwiększonym natężeniu ruchu. W tym ustronnym miejscu znajdującym się w sercu leśnej głuszy będzie można poczuć prawdziwą dzikość przyrody i bliskość natury.

Korzystanie z wyznaczonych powierzchni leśnych będzie możliwe w dowolnym miejscu znajdującym się w ich granicach, w maksymalnie czteroosobowej grupie i nie dłużej niż dwie noce z rzędu. Wystarczy uprzednie powiadomienie nadleśnictwa za pośrednictwem poczty elektronicznej. Biwakujący będą zobligowani do przestrzegania regulaminu, posprzątania miejsca w którym przebywali i przywrócenia do stanu w jakim go zastali. –Każdy z przybywających do obszarów pilotażowych powinien pamiętać o szacunku do przyrody, lasu i jego dzikich mieszkańców. Dlatego też korzystając z terenów leśnych należy mieć na względzie zasady odpowiedniego zachowania się w lesie i zgodnie z nimi postępować - tłumaczy zastępca dyrektora lubelskiej dyrekcji ds. gospodarki leśnej, dr inż. Mirosław Waniewski.

Nowatorski projekt jest dużym udogodnieniem i wyjściem naprzeciw wszystkim osobom, które w sposób niestandardowy korzystają z terenów leśnych będących pod zarządem Lasów Państwowych. Pilotażowy program potrwa do 23 listopada 2020 roku. W tym czasie leśnicy przekonają się czy takie formy aktywności jak bushcraft i survival nie tworzą zagrożeń dla lasu i innych osób.

Więcej informacji na stronie internetowej DGLP.