Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu jest działem gospodarki leśnej zajmującym się planowaniem i pozyskiwaniem surowców leśnych.


Ze względu na rodzaj pozyskiwanych użytków leśnych dzieli się na:
- użytkowanie główne - pozyskiwane jest drewno w rozmiarze nie przekraczającym  możliwości produkcyjnych lasu,
- użytkowanie poboczne – dotyczące pozyskania tzw. użytków niedrzewnych np. choinek, stroiszu, grzybów, owoców runa itd.

Rozmiar pozyskania drewna  jest  ściśle określony w Planie Urządzenia Lasu sporządzanym dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Określony w nim etat cięć zapewnia racjonalną gospodarkę zapewniającą  trwałość i stały przyrost masy.
W Nadleśnictwie Rozwadów wg obowiązującego na lata 2012-2021 Planie Urządzenia Lasu etat cięć wynosi  716698 m³.

Drewno pozyskiwane jest w ramach użytkowania rębnego ( drzewostany dojrzałe) i przedrębnego (młodsze klasy wieku).
W użytkowaniu rębnym pozyskiwane drewno pochodzi z drzewostanów w tzw. wieku rębności czyli wieku dojrzałości odpowiedniego dla danego gatunku. Prowadzone w takim wieku cięcia pozwalają wyprzedzić fazę rozpadu drzewostanu i tym samym deprecjację drewna na pniu. Prowadzone odpowiednimi do siedliska i składu gatunkowego rębniami stwarzają warunki optymalne dla nowego pokolenia lasu a także pozwalają na przebudowę drzewostanów zdegradowanych, niedostosowanych do siedliska.

W użytkowaniu przedrębnym pobór surowca jest wynikiem cięć pielęgnacyjnych, które  prowadzone przez cały okres życia drzewostanu pozwalają  wyeliminować drzewa chore, wadliwe, nadmiernie zagęszczone a  w rezultacie uzyskać drzewostany najwyższej jakości.

W ostatnich latach w Lasach Państwowych wzrósł  udział maszynowego pozyskania drewna za pomocą specjalistycznych maszyn do ścinki i zrywki drewna. Również w Nadleśnictwie Rozwadów część drewna pozyskiwana jest harwesterem co wpływa na dużą wydajność i ergonomię pracy.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Akcja #sadziMY

Akcja #sadziMY

Akcja #sadziMY

W najbliższy piątek 12 kwietnia będzie można otrzymać za darmo sadzonki drzew, które można posadzić na swoim gruncie.

Sadzonki będą dostępne przy siedzibie nadleśnictwa w godzinach od 9:00 do 15:00.

Kolejna edycja akcji  #sadziMy  odbywająca się w jubileuszowym roku 100-lecia Lasów Państwowych to świetna okazja aby otrzymać sadzonkę i posadzić ją na swoim terenie.

Lasy Państwowe są gotowe udostępnić na terenie całego kraju 1 milion sadzonek. Mamy do rozdania sadzonki naszych rodzimych polskich gatunków drzew i krzewów.

W trakcie trwania jubileuszu setnej rocznicy powstania, Lasy Państwowe konsekwentnie kontynuują działania na rzecz zwiększania lesistości kraju, która obecnie wynosi niespełna 30 % i stale rośnie. Oznacza to, że lasy zajmują niemal trzecią część powierzchni Polski