Wydawca treści
Hodowla lasu
Podstawowym zadaniem Nadleśnictwa działającego w strukturze Państwowego Gospodarstwa Leśnego – Lasy Państwowe jest ochrona i zachowanie zasobów przyrodniczych poprzez racjonalne pozyskanie drewna, hodowlę i ochronę lasu.
Hodowla lasu ma na celu zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących poprzez racjonalne pozyskanie i odnawianie, oraz tworzenie lasów nowych w wyniku zalesiania, z poszanowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.
1. Szkółka leśna.
Szkółki leśne Nadleśnictwa Rozwadów znajdują się w Kotowej Woli (Szkółka „Zaosie") oraz Zapoledniku (Szkółka „Zapolednik"). Gospodarstwo szkółkarskie to łącznie około 6 hektarów powierzchni produkcyjnej, które rocznie opuszcza 1,8 – 2,0 mln sadzonek zarówno na potrzeby własne, jak też na potrzeby osób prywatnych wykonujących zalesienia na własnych gruntach.
Obiekt szkółkarski zaopatrzony jest w deszczownię i kompletny sprzęt do produkcji i pielęgnacji sadzonek.
2. Nasiennictwo i selekcja.
Gospodarka nasienna opiera się na wyselekcjonowanych, najlepszych drzewostanach, których na początek roku 2014 jest ponad 500 hektarów gatunków lasotwórczych, dostarczających nasion do produkcji sadzonek na szkółkach, ewentualnie wysiewanych bezpośrednio na uprawach leśnych. Największą powierzchnię zajmuje sosna – 321 ha, olcha czarna – 83 ha, brzoza – 37 ha, dąb szypułkowy i jodła po ok. 26 ha, świerk – 10 ha i modrzew – 3 ha. Nasiona z tych drzewostanów są zbierane pod ścisłym nadzorem pracowników Służby Leśnej co daje gwarancję czystości genetycznej i jakości zebranego materiału nasiennego.
Prócz tego nasiona gatunków domieszkowych pozyskiwane są w tzw. źródłach nasion, czyli z pojedynczych, dobrych jakościowo drzew klonu, jaworu, lipy, jesionu i czereśni ptasiej.
3. Hodowla lasu.
Z zadań hodowlanych na uwagę zasługują odnowienia i zalesienia, których rocznie wykonuje się 150 - 160 hektarów. W ramach odnowień szczególny nacisk kładzie się na inicjowanie odnowień naturalnych, które powstają z obsiewu drzew rosnących w lesie. W miejscach gdzie odnowienie przepadło stosuje się poprawki i uzupełnienia, rocznie na łącznej powierzchni 15-20 ha. Założone uprawy w latach następnych poddaje się zabiegom pielęgnacyjnym, w pierwszych latach zwalcza się chwasty na powierzchni ok. 200-250 hektarów rocznie, a w latach kolejnych przeprowadza zabiegi czyszczeń wczesnych usuwając zbędne domieszki, drzewka chore, a także przerzedzając gęste partie uprawy (rocznie 200 ha). W fazie młodnika typuje się najlepsze równomiernie rozmieszczone drzewka i usuwa te, które im przeszkadzają. Rocznie czyszczeń późnych wykonuje się 100-150 ha, w zależności od potrzeb drzewostanów.
Najnowsze aktualności
Zobacz “Las do góry nogami”. Leśnicy zapraszają na wieczory z nietoperzami.
Zobacz “Las do góry nogami”. Leśnicy zapraszają na wieczory z nietoperzami.
Niecodzienne wydarzenie dla miłośników dzikiej przyrody organizują Lasy Państwowe, wspólnie z chiropterologami. W wielu nadleśnictwach na terenie całej Polski odbędą się otwarte wykłady, wieczorne spacery i nocne obserwacje.
Skąd pomysł na „Las Do Góry Nogami”?
W ostatni weekend sierpnia od 1997 roku w całej Europie organizowana jest Międzynarodowa Noc Nietoperzy w ramach międzynarodowego porozumienia EUROBATS, mającego na celu ochronę europejskich populacji nietoperzy. Wokół tych niezwykłych zwierząt powstało wiele legend, przesądów i szkodliwych dla nich mitów. W rzeczywistości nietoperze to zwierzęta, które potrzebują naszej szczególnej uwagi.
Wydarzenie "Las Do Góry Nogami" na Facebooku - TUTAJ
- Chcemy upowszechniać wiedzę o polskich gatunkach nietoperzy, ale także pokazać, jak ważne dla zdrowia naszych ekosystemów są te często wzbudzające niepokój ssaki – mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych. - Akcja „Las do góry nogami” to nasz wkład w rozbudzanie wrażliwości przyrodniczej społeczeństwa – dodaje.
Akcja edukacyjna Lasów Państwowych „Las do góry nogami” odbędzie się w ostatnim tygodniu sierpnia w kilkudziesięciu nadleśnictwach w Polsce. Leśnicy w różnych częściach kraju zaplanowali dla gości różnorodne atrakcje, wśród których znajdą się:
- otwarte wykłady
- zajęcia edukacyjne dla dzieci
- wieczorne spacery po lesie
- obserwacje nocnych wylotów nietoperzy
- namierzanie detektorami.
Warto śledzić także profil główny Lasów Państwowych na Facebooku, gdzie zorganizowany zostanie webinar z chiropterologiem.
Poniżej znajduje się mapa z lokalizacjami poszczególnych wydarzeń. Szczegóły należy sprawdzić na stronach poszczególnych nadleśnictw.
Ochrona i edukacja
Nietoperze, te tajemnicze nocne stworzenia, od wieków wzbudzają ciekawość i budzą emocje. Bezszelestnie przemykające nad naszymi głowami, dzięki wyjątkowej zdolności echolokacji, są w stanie unikać przeszkód i skutecznie polować na owady, w tym na komary, które wielu z nas uważa za prawdziwe utrapienie. Niestety, wokół tych niezwykłych ssaków narosło wiele mitów i nieprawdziwych przekonań – kto nie słyszał o nietoperzu wplątującym się we włosy czy o wampirze wysysającym krew?
Nietoperze to grupa ssaków, które jako jedyne poza ptakami opanowały zdolność do aktywnego lotu. Ich przednie łapki to błoniaste skrzydła, dzięki którym są świetnymi lotnikami. Nietoperze w czasie lotu wydają ultradźwięki, które po odbiciu się od napotkanych przeszkód wracają do nietoperzowego ucha, dając mu „obraz” okolicy. To zjawisko echolokacji pozwala nietoperzom tak zwinnie się poruszać między drzewami i sprytnie unikać zderzenia z napotkanymi na drodze obiektami.
Nasze krajowe nietoperze nie budują swoich siedzib, tylko wykorzystują na schronienia dziuple, jaskinie, budki drewniane, a także nie stronią od ludzi i zamieszkują strychy, piwnice, opuszczone budynki, wieże itp. To nasi wielcy sprzymierzeńcy. Kiedy śpimy one polują na owady, w tym te, które niszczą drzewa. No i na znienawidzone przez wszystkich komary.
Wspólna misja
W Polsce występuje 28 gatunków nietoperzy. Lasy Państwowe we współpracy z chiropterologami - ekspertami od nietoperzy, od lat podejmują liczne inicjatywy mające na celu ich ochronę.
Od października 2021 roku wspólnie z Polskim Towarzystwem Przyjaciół Przyrody „pro Natura” realizujemy międzynarodowy projekt „LIFE+ PODKOWIEC TOWERS”, którego działania na rzecz nietoperzy są podejmowane równolegle w czterech krajach jednocześnie: Polsce, Czechach, Słowacji i Rumunii. Głównym celem projektu jest zachowanie krajowych populacji najbardziej zagrożonych gatunków nietoperzy, ze szczególnym uwzględnieniem: podkowca małego, nocka orzęsionego i nocka dużego poprzez stworzenie warunków do wzrostu ich liczebności. Dlatego w ramach projektu m. in. w różnych miejscach w Polsce zamontujemy wieże oraz schronienia dla nietoperzy.
Więcej o projekcie na stronie https://lifepodkowiectowers.pl/oraz Facebookuhttps://www.facebook.com/KrainaPodkowca
Niedawno zakończył się projekt „Czynna ochrona mopka zachodniego na wybranych obszarach leśnych w Polsce”, który trwał do końca kwietnia 2024. W projekcie brało udział 15 nadleśnictw, a jego głównymi zadaniami było tworzenie sztucznych schronień, monitorowanie zasiedlenia budek przez nietoperze oraz publikacja poradnika dotyczącego ochrony mopka zachodniego.
Więcej o projekcie: https://www.bialystok.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/czynna-ochrona-mopka-zachodniego-na-wybranych-obszarach-lesnych-w-polsce
W wielu regionach Polski leśnicy podejmują lokalne inicjatywy mające na celu poprawę warunków bytowania nietoperzy. Wśród inicjatyw podejmowanych przez leśników lub przy współpracy z innymi organizacjami, którym na sercu leży ochrona tych niezwykłych zwierząt, znajdują się m.in.:
- renowacje starych budynków i adaptowanie ich na nietoperzarnie,
- instalowanie metalowych krat na wlotach do jaskiń, bunkrów, starych sztolni itp. budowli, by zapewnić spokój zimującym tam koloniom nietoperzy,
- wywieszanie budek dla nietoperzy, by mogły tam znaleźć miejsce do odpoczynku i tymczasowego schronienia,
- tworzenie ścieżek i szlaków z tablicami informacyjno - edukacyjnymi.