Asset Publisher Asset Publisher

Zasoby leśne

Nadleśnictwo Rozwadów zarządza gruntami Skarbu Państwa o powierzchni 15857,28 ha ( wraz z gruntami we współwłasności ), w tym gruntami leśnymi o powierzchni 15 646,80 ha ha, w całości na obszarze województwa podkarpackiego.

Udział kategorii użytków:

1. Grunty zalesione - 14 940,51 ha

2. Grunty niezalesione - 286,36 ha

 - w tym do odnowienia: 216,96 ha

 - grunty związane z gospodarką leśną: 419,93 ha

3. Powierzchnia pozostałych gruntów (nieleśnych): 210,48 ha

Obszar Nadleśnictwa Rozwadów według regionalizacji przyrodniczo-leśnej opartej na podstawach ekologiczno-fizjograficznych ( Trampler i inni 1990r. ) położony jest w VI Krainie Małopolskiej 10 Dzielnicy Sandomierskiej i Mezoregionu Niziny Nadwiślańskiej, Puszczy Sandomierskiej i Puszczy Solskiej.

Mezoregion Niziny Nadwiślańskiej

Obejmuje on szeroką dolinę Wisły od okolic Krakowa po Zawichost. Potencjalna produkcyjność siedlisk jest wysoka. Wśród przeważających drzewostanów sosnowych, częściej niż w innych mezoregionach 10 dzielnicy spotyka się drzewostany dębowe i olszowe. W zasięgu tego mezoregionu znajdują się dwa oddziały z obrębu Rozwadów stanowiące niezależne kompleksy leśne wśród gruntów rolnych.

Mezoregion Puszczy Sandomierskiej

Obejmuje równinę położoną między dolinami Wisły, dolnej Wisłoki a dolnym biegiem Sanu. Powierzchnia jej pokryta jest głównie piaskami rzecznymi tarasów akumulacyjnych, które częściowo uległy zwydmieniu. Dominuje krajobraz tarasów z wydmami.

Lasy mezoregionu stanowiły niegdyś zwarty kompleks Puszczy Sandomierskiej.

Mezoregion Puszczy Solskiej

Na obszarze mezoregionu Puszczy Solskiej znajduje 31,4% powierzchni gruntów nadleśnictwa. Obejmuje on równinę pokrytą głównie piaskami rzecznymi tarasów akumulacyjnych. Powierzchnię urozmaicają liczne wydmy i podmokłe zagłębienia wypełnione przez torfowiska lub jeziorka. Dominuje krajobraz tarasów z wydmami. Lesistość mezoregionu jest bardzo wysoka i przekracza 50%. W lasach dominują siedliska borowe, stosunkowo dużo jest siedlisk Bb, BMb. Przeważają drzewostany sosnowe, a udział pozostałych gatunków za wyjątkiem jodły jest niższy niż średnie w dzielnicy.

Położenie fizyczno-geograficzne

Według podziału fizyczno-geograficznego Polski (Kondracki 2001) teren Nadleśnictwa Rozwadów leży w większości w obrębie Prowincji Karpat i Podkarpacia, Podprowincji Północnego Podkarpa-cia, Makroregionu Kotliny Sandomierskiej, Mezoregionu Równiny Biłgorajskiej, Mezoregionu Równiny Tarnobrzeskiej, Mezoregionu Doliny Dolnego Sanu, Mezoregionu Niziny Nadwiślańskiej 9 bez gruntów nadleśnictwa).

Położenie geograficzne i wysokościowe

Geograficznie Nadleśnictwo Rozwadów położone jest między 50°48'8'' a 50°29'2'' szerokości geograficznej północnej i 21°44'25'' a 22°25'32'' długości geograficznej wschodniej.

Najwyżej położonym punktem jest wzniesienie w okolicach przysiółka Łoza w obrębie Pysznica w okolicach oddz. 44,51 - 203 m n.p.m. Najniżej położone są obszary znajdują się w dolinach rzek: San i Wisła 143 m n.p.m..

Rzeźba terenu

Rzeźba terenu jest mało urozmaicona. Związana jest ona z procesami akumulacji wodnej i wietrznej. Główne typy rzeźby ukształtowały się w okresie miocenu. Formy erozji i akumulacji były związane nie tyle z rytmem zmian klimatycznych, co z ruchami tektonicznymi o zmiennym kierunku. Wypiętrzanie się Karpat spowodowało naciski poziome, które z kolei spowodowały podnoszenie i wyginanie tego terenu. Takie ruchy tektoniczne trwały do młodszego czwartorzędu. Obszar ten zalicza się do krajobrazu tarasów zalewowych (teren wzdłuż Wisły i Sanu) oraz do krajobrazu tarasów wydmowych (pozostały teren nadleśnictwa). Piaski wydmowe i eoliczne osadzały się na tym terenie u schyłku plejstocenu. W wyniku silnych wiatrów powstawały wydmy paraboliczne o zarysie łukowatym oraz wały wydmowe do 20 m wysokości, a niekiedy i więcej, do 2 -3 km długości. Główny kierunek przebiegu wydm jest NW-SE mniej więcej równoległy do biegu Sanu.

Warunki klimatyczne

Teren Nadleśnictwa Rozwadów pod względem klimatycznym według E. Romera należy do Krainy Sandomierskiej charakteryzującej się typem klimatu podgórskich nizin i kotlin.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

„Lasy na nowe 100-lecie”. Wspólnie dla naszej planety!

„Lasy na nowe 100-lecie”. Wspólnie dla naszej planety!

Sadzenie drzew to jedno z najważniejszych działań, które podejmujemy, aby chronić nasze lasy i zapewnić im przyszłość. W dniach 3- 4 kwietnia br.  w Nadleśnictwie odbyły się cztery akcje sadzenia drzew w różnych leśnictwach, które przyciągnęły licznych uczestników. Te wydarzenia podkreślają znaczenie współpracy z lokalnymi społecznościami, firmami oraz organizacjami, które wspólnie dbają o nasze lasy i środowisko.

 

       Akcję „Lasy na nowe 100-lecie” rozpoczęło wspólne sadzenie lasu z uczniami i pracownikami Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku. Odbyło się ono w dniu 3 kwietnia na terenie leśnictwa Burdze i zorganizowano je  we współpracy z PGE. Młodzież z pasją i zaangażowaniem zasadziła około 5 tysięcy sadzonek sosny i brzozy! 🌱 Brawo dla wszystkich 150 uczestników, którzy aktywnie włączyli się w tę ekologiczną inicjatywę! Razem tworzymy lepszą przyszłość!💪🌲

       4 kwietnia 2025 roku był dniem wyjątkowym, gdyż odbyły się aż trzy akcje sadzenia drzew w różnych leśnictwach. To dowód na zaangażowanie naszej społeczności i współpracę z lokalnymi instytucjami oraz firmami, które wspierają działania na rzecz ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju lasów. 
Pierwsza akcja miała miejsce w Leśnictwie Charzewice, gdzie sadzenie drzew zorganizowano przy współpracy z firmą Cell-fast. Dzięki ich wsparciu, udało się posadzić nowe drzewa, które przyczynią się do poprawy jakości powietrza oraz wzrostu bioróżnorodności w tym rejonie. Kolejna inicjatywa miała miejsce w Leśnictwie Żupawa, gdzie drzewka sadzili przedstawiciele Banku Spółdzielczego w Zaleszanach. W godzinach popołudniowych natomiast, w Leśnictwie Burdze, odbyła się akcja sadzenia lasu, której uczestnikami byli członkowie Stowarzyszenia Azymut oraz wszyscy inni chętni. Ich zaangażowanie w sadzenie drzew to piękny gest, który pokazuje, jak ważna jest troska o przyszłe pokolenia i nasze wspólne dobro. 

      Łącznie, w trakcie czterech akcji, posadzono ok. 10 tys. sadzonek drzew. Każda z tych roślin będzie miała istotny wpływ na rozwój i odnowę naszych lasów, poprawiając jakość środowiska naturalnego, zwiększając bioróżnorodność oraz przyczyniając się do walki ze zmianami klimatycznymi. To ogromny wkład w przyszłość naszych lasów, który możliwy był dzięki zaangażowaniu wszystkich uczestników i partnerów, którzy wzięli udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Cieszymy się, że tak wielu ludzi chce włączyć się w działania na rzecz ochrony środowiska, co jest nieocenionym wkładem w naszą wspólną przyszłość. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich zaangażowanie i pomoc w tworzeniu lepszej przyszłości dla naszych lasów!