Wydawca treści
PGL Lasy Państwowe
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.
Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.
Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew
Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.
Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.
Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.
W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.
Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.
87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.
Najnowsze aktualności
„Lasy na nowe 100-lecie”. Wspólnie dla naszej planety!
„Lasy na nowe 100-lecie”. Wspólnie dla naszej planety!
Sadzenie drzew to jedno z najważniejszych działań, które podejmujemy, aby chronić nasze lasy i zapewnić im przyszłość. W dniach 3- 4 kwietnia br. w Nadleśnictwie odbyły się cztery akcje sadzenia drzew w różnych leśnictwach, które przyciągnęły licznych uczestników. Te wydarzenia podkreślają znaczenie współpracy z lokalnymi społecznościami, firmami oraz organizacjami, które wspólnie dbają o nasze lasy i środowisko.
Akcję „Lasy na nowe 100-lecie” rozpoczęło wspólne sadzenie lasu z uczniami i pracownikami Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku. Odbyło się ono w dniu 3 kwietnia na terenie leśnictwa Burdze i zorganizowano je we współpracy z PGE. Młodzież z pasją i zaangażowaniem zasadziła około 5 tysięcy sadzonek sosny i brzozy! 🌱 Brawo dla wszystkich 150 uczestników, którzy aktywnie włączyli się w tę ekologiczną inicjatywę! Razem tworzymy lepszą przyszłość!💪🌲
4 kwietnia 2025 roku był dniem wyjątkowym, gdyż odbyły się aż trzy akcje sadzenia drzew w różnych leśnictwach. To dowód na zaangażowanie naszej społeczności i współpracę z lokalnymi instytucjami oraz firmami, które wspierają działania na rzecz ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju lasów.
Pierwsza akcja miała miejsce w Leśnictwie Charzewice, gdzie sadzenie drzew zorganizowano przy współpracy z firmą Cell-fast. Dzięki ich wsparciu, udało się posadzić nowe drzewa, które przyczynią się do poprawy jakości powietrza oraz wzrostu bioróżnorodności w tym rejonie. Kolejna inicjatywa miała miejsce w Leśnictwie Żupawa, gdzie drzewka sadzili przedstawiciele Banku Spółdzielczego w Zaleszanach. W godzinach popołudniowych natomiast, w Leśnictwie Burdze, odbyła się akcja sadzenia lasu, której uczestnikami byli członkowie Stowarzyszenia Azymut oraz wszyscy inni chętni. Ich zaangażowanie w sadzenie drzew to piękny gest, który pokazuje, jak ważna jest troska o przyszłe pokolenia i nasze wspólne dobro.
Łącznie, w trakcie czterech akcji, posadzono ok. 10 tys. sadzonek drzew. Każda z tych roślin będzie miała istotny wpływ na rozwój i odnowę naszych lasów, poprawiając jakość środowiska naturalnego, zwiększając bioróżnorodność oraz przyczyniając się do walki ze zmianami klimatycznymi. To ogromny wkład w przyszłość naszych lasów, który możliwy był dzięki zaangażowaniu wszystkich uczestników i partnerów, którzy wzięli udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Cieszymy się, że tak wielu ludzi chce włączyć się w działania na rzecz ochrony środowiska, co jest nieocenionym wkładem w naszą wspólną przyszłość. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich zaangażowanie i pomoc w tworzeniu lepszej przyszłości dla naszych lasów!