Wydawca treści
Ochrona przyrody - pomniki przyrody
W brzmieniu Ustawy o ochronie przyrody z 2004 roku:
„ Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie ".
Termin ten został wprowadzony przez Aleksandra von Humboldta na przełomie XVIII i XIX wieku, co dało początek konserwatorskiemu kierunkowi w ochronie przyrody.
Na gruntach Nadleśnictwa Rozwadów znajdują się następujące pomniki przyrody:
- grupy drzew: Topola czarna - 1 grupa
Dąb szypułkowy - 2 grupy
- pojedyncze drzewa: Dąb szypułkowy - 2 szt.
Buk zwyczajny - 2 szt.
- stanowisko wisienki karłowatej Prunus fruticosa o pow. 0 ,04 ha – pomnik powierzchniowy.
Najnowsze aktualności
„Drzewko za makulaturę” – Nadleśnictwo Rozwadów promuje ekologię.
„Drzewko za makulaturę” – Nadleśnictwo Rozwadów promuje ekologię.
W dniu 26 kwietnia 2025r. Nadleśnictwo Rozwadów wzięło udział w akcji „Drzewko za makulaturę”, organizowanej na terenie Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli. Celem inicjatywy było promowanie postaw proekologicznych oraz zachęcanie do recyklingu wśród mieszkańców, zwłaszcza dzieci i młodzieży.
Organizatorem akcji jest Powiat Stalowowolski, partnerem przedsięwzięcia zaś Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli. W przedsięwzięcie włączyły się jako partner również Nadleśnictwa Rozwadów.
W ramach wydarzenia uczestnicy mogli wymieniać przyniesioną makulaturę na sadzonki drzew i krzewów, co cieszyło się dużym zainteresowaniem. Nadleśnictwa przygotowały stoisko promocyjno-edukacyjne, na którym pracownicy leśni udzielali informacji na temat znaczenia recyklingu, roli lasów w ochronie klimatu oraz zasad właściwego sadzenia i pielęgnacji drzew. Ponadto przekazało do rozdania mieszkańcom około 4 tys. sztuk sadzonek drzew lasotwórczych, takich jak: świerk, buk, dąb, brzoza, sosna, modrzew, klon zwyczajny oraz klon jawor.
Łącznie, podczas trwania całej akcji, rozdano ok. 6 tysięcy sadzonek drzew i krzewów.
Dzięki obecności leśników uczestnicy mieli okazję nie tylko wzbogacić swoją wiedzę o środowisku, ale także otrzymać materiały edukacyjne i drobne upominki promujące ideę troski o przyrodę.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wspólne działanie na rzecz ochrony środowiska!