Aktualności Aktualności

Powrót

100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”,

100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”,

W Nadleśnictwie Rozwadów zostały utworzone dwa rezerwaty przyrody,  „Sochy”  i „Targowisko. To kolejne obszary chronione powstałe w ramach ogólnopolskiej inicjatywy „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”, mającej na celu ochronę cennych ekosystemów i bioróżnorodności. Podpisanie aktu ustanawiającego rezerwaty odbyło się w piątek 28 marca na terenie kompleksu leśnego Sochy. Symboliczne złożenie podpisu na zmurszałym pniu czarnej topoli oznaczało oficjalne otwarcie rezerwatów.

W uroczystości wzięli udział m.in. regionalny dyrektor Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, regionalny dyrektor Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie, regionalny konserwator przyrody, przewodniczący Regionalnej rady Ochrony Przyrody, nadleśniczowie Nadleśnictw Rozwadów  i Gościeradów, przedstawiciele Towarzystwa „Wolne Rzeki.

Rezerwat przyrody „Sochy”, leżący w granicach Nadleśnictwa Rozwadów, to obszar o wyjątkowych walorach krajobrazowych, przyrodniczych i historycznych. Choć jego istnienie zakończyło się w latach 70 ubiegłego wieku na skutek wymierania czarnej topoli, na stałe wpisał się w historię ochrony przyrody w regionie. Z inicjatywy Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników „Wolne Rzeki”, wspieranej przez Nadleśnictwo Rozwadów rozpoczęły się starania o uznanie tego terenu za rezerwat przyrody. Był on również jedną z propozycji akcji „100 rezerwatów na 100 lecie Lasów Państwowych”.

Historia tego wyjątkowego, pod względem przyrodniczym, miejsca ma swój początek już w latach 1935-1939. Stanowił wtedy prywatny, leśny rezerwat przyrody w dobrach księcia Jerzego Ignacego Lubomirskiego w Sochach pod Rozwadowem w Ordynacji Rozwadowskiej, o powierzchni ok. 10 ha. Utworzony został w 1935 r. dla ochrony lasu topolowego, złożonego ze starych topoli, tj. topoli czarnych tzw. „jabrzędzi” oraz topoli białych zwanych przez miejscową ludność „tompolami”. Jako datę końcową jego funkcjonowania umownie przyjęto początek II wojny światowej.

Ponownie w latach 1953-1971, utworzony został państwowy, leśny rezerwat przyrody w Nadleśnictwie Rozwadów w leśnictwie Charzewice, stanowiący powierzchnię 45,44 ha. Celem powstania rezerwatu było zachowanie lasu, ze względów naukowych i dydaktycznych, z rzadko spotykanym drzewostanem topolowym. Zniesiony został w 1971 r. z uwagi na zły stan drzewostanu topolowego i problemy z jego odnowieniem.

Aktualnie, czyli od dnia 28.04.2025 r. został po raz kolejny objęty ochroną jako państwowy, leśny rezerwat przyrody w Nadleśnictwie Rozwadów, w leśnictwie Charzewice o powierzchni 42,13 ha. Reaktywowany obszar ochronny ma na celu zachowanie dynamiki procesów naturalnych wielogatunkowego drzewostanu o charakterze lasów łęgowych.

W trakcie uroczystości zostało również podpisane zarządzenie w sprawie uznania za rezerwaty przyrody, leżący na terenie Nadleśnictwa Rozwadów  kompleks „Targowisko” o powierzchni 10,03 ha, Celem ochrony w rezerwacie przyrody jest zachowanie ze względów przyrodniczych, naukowych i dydaktycznych terenu obejmującego starodrzew olchowy, dębowy, sosnowy, jodłowy. Są tu również śródleśne bagna i kaskada tam bobrowych.


Nadleśnictwa i inne

 

Mapa lasów

Mapa lasów

POLECAMY POLECAMY