Wydawca treści
Obszary HCV i powierzchnie referencyjne - konsultacje społeczne
W związku z procesem wznowienia certyfikatu FSC zapraszamy do konsultacji społecznych dotyczących obszarów HCV oraz powierzchni referencyjnych na terenie Nadleśnictwa Rozwadów.
Obszary o szczególnych wartościach ochronnych (HCV) mogą być wyznaczane w następujących kategoriach:
1. HCV 1 – Różnorodność gatunkowa. Koncentracja różnorodności biologicznej z uwzględnieniem gatunków endemicznych oraz gatunków rzadkich i zagrożonych, która jest znacząca na poziomie globalnym, regionalnym lub krajowym.
2. HCV 2 – Ekosystemy i mozaiki na poziomie krajobrazu. Nienaruszone krajobrazy leśne oraz ekosystemy i mozaiki ekosystemów występujące na poziomie krajobrazu, które są znaczące na poziomie globalnym, regionalnym lub krajowym, które dodatkowo zawierają zdolne do przeżycia populacje większości naturalnie występujących gatunków, z ich naturalnym wzorem rozmieszczenia i zagęszczenia.
3. HCV 3 – Ekosystemy i siedliska. Rzadkie lub zagrożone ekosystemy, siedliska lub ostoje.
4. HCV 4 – Kluczowe usługi ekosystemów. Podstawowe usługi ekosystemów w sytuacjach kluczowych, włączając w to ochronę zlewni wodnych i kontrolę erozji wrażliwych gleb i zboczy.
5. HCV 5 – Potrzeby społeczności lokalnych. Miejsca i zasoby o fundamentalnym znaczeniu dla zaspokojenia podstawowych potrzeb społeczności lokalnych lub ludności rdzennej (w zakresie środków do życia, odżywiania, wody) zidentyfikowane poprzez zaangażowanie tych społeczności.
6. HCV 6 – Wartości kulturowe. Miejsca, zasoby, siedliska i krajobrazy o globalnym lub krajowym znaczeniu kulturowym, archeologicznym lub historycznym i/lub kluczowym znaczeniu kulturowym, ekologicznym, ekonomicznym lub religijnym/uświęconym dla tradycyjnej kultury lokalnych społeczności lub ludności rdzennej, zidentyfikowane poprzez zaangażowanie tych społeczności lub ludności rdzennej.
Powierzchnie referencyjne to fragmenty jednostki gospodarowania wyznaczone w celu zachowania lub przywrócenia ekosystemu, który naturalnie występowałby w tym regionie geograficznym. Przykładami powierzchnie regencyjnych mogą być m.in. rezerwaty przyrody, projektowane rezerwaty przyrody, użytki ekologiczne, powierzchniowe pomniki przyrody, siedliska bagienne, siedliska zalewowe, bagna, zalewiska, siedliska priorytetowe, lasy na bardzo stromych zboczach i wąwozach, fragmenty starodrzewu, grunty pozostawione do naturalnej sukcesji.
Konsultacje podstawowe będą trwały 21 dni tj. do 31.01.2025 r.
Nadleśnictwo jest otwarte na przyjmowanie propozycji włączania nowych obszarów do kategorii HCV również po zakończeniu konsultacji podstawowych.
Formularze zgłoszeniowe znajdują się w materiałach do pobrania.
Najnowsze aktualności
„Drzewko za makulaturę” – Nadleśnictwo Rozwadów promuje ekologię.
„Drzewko za makulaturę” – Nadleśnictwo Rozwadów promuje ekologię.
W dniu 26 kwietnia 2025r. Nadleśnictwo Rozwadów wzięło udział w akcji „Drzewko za makulaturę”, organizowanej na terenie Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli. Celem inicjatywy było promowanie postaw proekologicznych oraz zachęcanie do recyklingu wśród mieszkańców, zwłaszcza dzieci i młodzieży.
Organizatorem akcji jest Powiat Stalowowolski, partnerem przedsięwzięcia zaś Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli. W przedsięwzięcie włączyły się jako partner również Nadleśnictwa Rozwadów.
W ramach wydarzenia uczestnicy mogli wymieniać przyniesioną makulaturę na sadzonki drzew i krzewów, co cieszyło się dużym zainteresowaniem. Nadleśnictwa przygotowały stoisko promocyjno-edukacyjne, na którym pracownicy leśni udzielali informacji na temat znaczenia recyklingu, roli lasów w ochronie klimatu oraz zasad właściwego sadzenia i pielęgnacji drzew. Ponadto przekazało do rozdania mieszkańcom około 4 tys. sztuk sadzonek drzew lasotwórczych, takich jak: świerk, buk, dąb, brzoza, sosna, modrzew, klon zwyczajny oraz klon jawor.
Łącznie, podczas trwania całej akcji, rozdano ok. 6 tysięcy sadzonek drzew i krzewów.
Dzięki obecności leśników uczestnicy mieli okazję nie tylko wzbogacić swoją wiedzę o środowisku, ale także otrzymać materiały edukacyjne i drobne upominki promujące ideę troski o przyrodę.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wspólne działanie na rzecz ochrony środowiska!