Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu jest działem gospodarki leśnej zajmującym się planowaniem i pozyskiwaniem surowców leśnych.


Ze względu na rodzaj pozyskiwanych użytków leśnych dzieli się na:
- użytkowanie główne - pozyskiwane jest drewno w rozmiarze nie przekraczającym  możliwości produkcyjnych lasu,
- użytkowanie poboczne – dotyczące pozyskania tzw. użytków niedrzewnych np. choinek, stroiszu, grzybów, owoców runa itd.

Rozmiar pozyskania drewna  jest  ściśle określony w Planie Urządzenia Lasu sporządzanym dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Określony w nim etat cięć zapewnia racjonalną gospodarkę zapewniającą  trwałość i stały przyrost masy.
W Nadleśnictwie Rozwadów wg obowiązującego na lata 2012-2021 Planie Urządzenia Lasu etat cięć wynosi  716698 m³.

Drewno pozyskiwane jest w ramach użytkowania rębnego ( drzewostany dojrzałe) i przedrębnego (młodsze klasy wieku).
W użytkowaniu rębnym pozyskiwane drewno pochodzi z drzewostanów w tzw. wieku rębności czyli wieku dojrzałości odpowiedniego dla danego gatunku. Prowadzone w takim wieku cięcia pozwalają wyprzedzić fazę rozpadu drzewostanu i tym samym deprecjację drewna na pniu. Prowadzone odpowiednimi do siedliska i składu gatunkowego rębniami stwarzają warunki optymalne dla nowego pokolenia lasu a także pozwalają na przebudowę drzewostanów zdegradowanych, niedostosowanych do siedliska.

W użytkowaniu przedrębnym pobór surowca jest wynikiem cięć pielęgnacyjnych, które  prowadzone przez cały okres życia drzewostanu pozwalają  wyeliminować drzewa chore, wadliwe, nadmiernie zagęszczone a  w rezultacie uzyskać drzewostany najwyższej jakości.

W ostatnich latach w Lasach Państwowych wzrósł  udział maszynowego pozyskania drewna za pomocą specjalistycznych maszyn do ścinki i zrywki drewna. Również w Nadleśnictwie Rozwadów część drewna pozyskiwana jest harwesterem co wpływa na dużą wydajność i ergonomię pracy.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nauka pójdzie w las

Nauka pójdzie w las

W dniach 13 i 14 maja 2025 r. odbędzie się bezpłatne szkolenie pod hasłem „Nauka idzie w las” adresowane do nauczycieli szkół podstawowych i średnich oraz osób prowadzących edukację przyrodniczą.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Wydział Agrobioinżynierii lubelskiego Uniwersytetu Przyrodniczego przy współudziale Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Zarządem Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Lublinie oraz lubelskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Leśnego.

W celu rejestracji oraz znalezienia szczegółów odnośnie szkolenia zapraszamy na stronę internetową: 
Nauka idzie w las – bezpłatne szkolenie

W pierwszym dniu szkolenia, po serii wykładów realizowanych w budynku Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (zarówno stacjonarnie, jak i w formule on-line), uczestnicy zostaną przewiezieni  do  szkółki leśnej w Osmolicach na zajęcia terenowe, natomiast drugi dzień upłynie pod znakiem całodziennych warsztatów terenowych, które zostaną przeprowadzone w kompleksach leśnych Nadleśnictwa Janów Lubelski.

Celem projektu jest kształcenie kadry pedagogicznej w zakresie przyrodniczym ze szczególnym uwzględnieniem środowiska leśnego i jego bioróżnorodności (w tym roślin leśnych i związków występujących między nimi, obecności ptaków śpiewających i ich rozpoznawania po głosach z wykorzystaniem prostych aplikacji), zasobów przyrodniczych, roli leśnika w otaczającej przyrodzie oraz równoważenia w gospodarce leśnej funkcji gospodarczych i pozagospodarczych jakie pełnią nasze lasy. Dodatkowo nauczyciele i edukatorzy otrzymają gotowe scenariusze – inspiracje do samodzielnego prowadzenia edukacji przyrodniczo-leśnej.

Przedsięwzięciu patronują:
Marszałek Województwa Lubelskiego,
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie
oraz Lubelski Kurator Oświaty.
Szkolenie realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków NFOŚiGW i  WFOŚiGW w Lublinie
z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Wsparcia finansowego udzielił również JM Rektor UP w Lublinie oraz Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.