Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona przeciwpożarowa

Całość lasów nadleśnictwa została zakwalifikowana do I kategorii zagrożenia pożarowego. Podział ten został dokonany w oparciu o obowiązujące rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 lipca 2010 roku.

Ocena potencjalnego zagrożenia pożarowego obszaru leśnego nadleśnictwa.

1. Lokalizacja i powierzchnia pożarów.
Średnia ilość pożarów w latach 2002 – 2013 kształtowała się na poziomie od 3 do 33 rocznie. Przeciętna wielkość pożaru wynosiła – 0,49 ha. W okresie tym odnotowano na terenie lasów nadleśnictwa 227 zdarzeń, z czego 5 o powierzchni powyżej 3,00 ha.
W większości przypadków nie ustalono przyczyn powstania pożaru. Należy przypuszczać, że główną przyczyną jest nieostrożne obchodzenia się z ogniem w lesie, jednakże zdarzały się także umyślne podpalenia. Zdecydowana większość pożarów dotyczyła pokrywy gleby.

2. Czynniki wpływające na stopień zagrożenia pożarowego.
 Do najważniejszych czynników powodujących możliwość wystąpienia pożarów należą:

  • Występowanie dużych powierzchni siedlisk borowych i drzewostanów młodszych klas wieku.

W Nadleśnictwie Rozwadów dominują uboższe siedliska świeże, które zajmują 55,9 % powierzchni nadleśnictwa. Siedliska te zajmują drzewostany sosnowe, w runie przeważają mchy, czernica, trawy. W warstwie podszytu dominuje kruszyna, jarzębina.
Pod względem struktury gatunkowej dominują drzewostany sosnowe z domieszkami gatunków liściastych zajmujące 87,9% powierzchni. Drzewostany brzozowe zajmują – 3,9%, olszowe – 3,8%.
Pod względem struktury wiekowej drzewostany I i II klasy wieku (1 – 40 lat) zajmują 26,0% powierzchni, natomiast drzewostany średnich klas wieku (41 - 80 lat) – 36,2% powierzchni nadleśnictwa.

  • Atrakcyjność turystyczna i płody runa leśnego.

W sezonie letnim na terenie nadleśnictwa występuje duża penetracja lasów w czasie wysypu grzybów i zbioru borówek, zwłaszcza w sąsiedztwie większych miejscowości – Stalowa Wola, Nisko oraz wzdłuż głównych tras komunikacyjnych tego regionu.

  • Położenie lasów w otoczeniu miasta Stalowa Wola, Nisko, atrakcyjność walorów przyrodniczych, krajobrazowych, kulturowych i historycznych sprzyja rozwojowi turystyki pieszej i rowerowej po licznych szlakach i ścieżkach rowerowych i pieszych przebiegających przez obszary leśne.
  • Szlaki komunikacyjne drogowe i kolejowe przebiegające przez lasy nadleśnictwa oraz parkingi leśne:

Przez lasy nadleśnictwa przebiegają drogi krajowe:
- DK 19: Lublin – Rzeszów
drogi wojewódzkie:
- DW 871: Stalowa Wola – Tarnobrzeg,
- DW 872: Nisko – Nowa Dęba,
- DW 858: Zarzecze - Ulanów
oraz szereg utwardzonych dróg powiatowych i gminnych.
Przez kompleksy leśne leśnictwa Żupawa przebiega linia kolejowa Tarnobrzeg - Stalowa Wola natomiast przez leśnictwo Huta Deręgowska przebiega linia kolejowa LHS oraz Zwierzyniec – Stalowa Wola. Wschodnia część kompleksu głównego sąsiaduje z linią kolejową Lublin - Przeworsk.

3. Sezonowości występowania zagrożenia pożarowego.
Nadleśnictwo położone jest w strefie prognozowania zagrożenia pożarowego Nr 36. Stacja prognostyczna znajduje się w Nadleśnictwie Janów Lubelski.
Stopień zapalności dna lasu zależy od składu runa, wilgotności nagromadzonej leżaniny i ściółki oraz rozkładu pogody w roku (głównie opadów atmosferycznych).
Okres zwiększonej palności przypada na wczesną wiosnę po zejściu pokrywy śnieżnej, kiedy to występują duże ilości wysuszonych traw, krzewinek, opadłe listowie. Drugi okres o zwiększonej palności występuje w okresie długotrwałej suszy. Okres zagrożenia pożarowego występuje od momentu uzyskania przez ściółkę wilgotności mniejszej niż 27%.
Lokalnie duże zagrożenie może występować w sezonie letnim i jesiennym, kiedy występuje zwiększona penetracja lasów przez ludność zbierającą owoce runa leśnego oraz zwiększony ruch turystyczny.

System obserwacyjno-alarmowego i interwencyjnego ochrony przeciwpożarowej obszarów Nadleśnictwa Rozwadów.

1. System obserwacyjno-alarmowy.
System alarmowania i powiadamiania o powstałych pożarach opiera się w Nadleśnictwie Rozwadów na:
a/ obserwacji terenów leśnych z wieży obserwacyjnej o zasięgu ok. 15 km, znajdującej się w oddz. 243j obrębu Rozwadów. Wieża ta swoim zasięgiem obejmuje leśnictwa: Burdze, Ciemny Kąt, Charzewice, Moskale, Zaosie, Zapolednik,
b/ obserwacji terenów leśnych z wieży obserwacyjnej o zasięgu ok. 15 km, znajdującej się w miejscowości Jamnica w oddz. 150f. Wieża ta swoim zasięgiem obejmie leśnictwa: Zapolednik, Zaosie, Ciemny Kąt, Charzewice, Żupawa obrębu leśnego Rozwadów,
c/ obserwacji terenów leśnych z wieży obserwacyjnej o zasięgu ok. 15 km, znajdującej się w miejscowości Ździary w oddz. 200d obrębu Pysznica obejmująca swym zasięgiem cały obręb Pysznica,
d/ do wykrywania pożarów wykorzystywane są wieże obserwacyjne na terenie Nadleśnictwa Janów Lubelski w miejscowościach Gwizdów i Władysławów, które obejmują swoim zasięgiem leśnictwa Katy i Pysznica,
e/ lasy leśnictwa Huta Deręgowska znajdują się w zasięgu wieży obserwacyjnej w Nadleśnictwie  Rudnik w leśnictwie Zatyki.
Sieć wież obserwacyjnych zlokalizowanych na terenie nadleśnictwa i w nadleśnictwach sąsiednich zapewnia obserwację każdego drzewostanu z dwóch punktów.

2. Zaopatrzenie wodne.
Zaopatrzenie wodne opiera się na zbiornikach przeciwpożarowych, magistralach wodociągowych w okolicznych miejscowościach, punktach czerpania wody, ciekach wodnych – ogółem 35 obiektów.

3. Wyposażenie w sprzęt przeciwpożarowy.
Nadleśnictwo zabezpieczyło na wypadek pożaru sprzęt ppoż., który rozdysponowany jest do dwóch baz zlokalizowanych po jednej w każdym obrębie leśnym. W skład wyposażenia wchodzą:
a/ ciągnik C-1224 z pługofrezarką,
b/ pługi LPZ – 75,
c/ samochody ppoż. z modułami gaśniczymi,
d/ gaśnice,
e/ łopaty i szpadle,
f/ tłumice,
g/  hydronetki plecakowe,
h/ środki pianotwórcze.

4. Bazy lotnicze i lądowiska operacyjne.
Teren Nadleśnictwa Rozwadów patrolowany jest przez samoloty patrolowo – gaśnicze startujące z baz lotniczych zlokalizowanych w Radawcu i Mielcu.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zobacz “Las do góry nogami”. Leśnicy zapraszają na wieczory z nietoperzami.

Zobacz “Las do góry nogami”. Leśnicy zapraszają na wieczory z nietoperzami.

Niecodzienne wydarzenie dla miłośników dzikiej przyrody organizują Lasy Państwowe, wspólnie z chiropterologami. W wielu nadleśnictwach na terenie całej Polski odbędą się otwarte wykłady, wieczorne spacery i nocne obserwacje.

Skąd pomysł na „Las Do Góry Nogami”?

W ostatni weekend sierpnia od 1997 roku w całej Europie organizowana jest Międzynarodowa Noc Nietoperzy w ramach międzynarodowego porozumienia EUROBATS, mającego na celu ochronę europejskich populacji nietoperzy. Wokół tych niezwykłych zwierząt powstało wiele legend, przesądów i szkodliwych dla nich mitów. W rzeczywistości nietoperze to zwierzęta, które potrzebują naszej szczególnej uwagi.

Wydarzenie "Las Do Góry Nogami" na Facebooku - TUTAJ

- Chcemy upowszechniać wiedzę o polskich gatunkach nietoperzy, ale także pokazać, jak ważne dla zdrowia naszych ekosystemów są te często wzbudzające niepokój ssaki mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych. - Akcja „Las do góry nogami” to nasz wkład w rozbudzanie wrażliwości przyrodniczej społeczeństwa – dodaje.

Akcja edukacyjna Lasów Państwowych „Las do góry nogami” odbędzie się w ostatnim tygodniu sierpnia w kilkudziesięciu nadleśnictwach w Polsce. Leśnicy w różnych częściach kraju zaplanowali dla gości różnorodne atrakcje, wśród których znajdą się:

- otwarte wykłady
- zajęcia edukacyjne dla dzieci
- wieczorne spacery po lesie
- obserwacje nocnych wylotów nietoperzy
- namierzanie detektorami.

Warto śledzić także profil główny Lasów Państwowych na Facebooku, gdzie zorganizowany zostanie webinar z chiropterologiem.

Poniżej znajduje się mapa z lokalizacjami poszczególnych wydarzeń. Szczegóły należy sprawdzić na stronach poszczególnych nadleśnictw.

Ochrona i edukacja

Nietoperze, te tajemnicze nocne stworzenia, od wieków wzbudzają ciekawość i budzą emocje. Bezszelestnie przemykające nad naszymi głowami, dzięki wyjątkowej zdolności echolokacji, są w stanie unikać przeszkód i skutecznie polować na owady, w tym na komary, które wielu z nas uważa za prawdziwe utrapienie. Niestety, wokół tych niezwykłych ssaków narosło wiele mitów i nieprawdziwych przekonań – kto nie słyszał o nietoperzu wplątującym się we włosy czy o wampirze wysysającym krew?

Nietoperze to grupa ssaków, które jako jedyne poza ptakami opanowały zdolność do aktywnego lotu. Ich przednie łapki to błoniaste skrzydła, dzięki którym są świetnymi lotnikami. Nietoperze w czasie lotu wydają ultradźwięki, które po odbiciu się od napotkanych przeszkód wracają do nietoperzowego ucha, dając mu „obraz” okolicy. To zjawisko echolokacji pozwala nietoperzom tak zwinnie się poruszać między drzewami i sprytnie unikać zderzenia z napotkanymi na drodze obiektami.

Nasze krajowe nietoperze nie budują swoich siedzib, tylko wykorzystują na schronienia dziuple, jaskinie, budki drewniane, a także nie stronią od ludzi i zamieszkują strychy, piwnice, opuszczone budynki, wieże itp. To nasi wielcy sprzymierzeńcy. Kiedy śpimy one polują na owady, w tym te, które niszczą drzewa. No i na znienawidzone przez wszystkich komary.

 

Wspólna misja

W Polsce występuje 28 gatunków nietoperzy. Lasy Państwowe we współpracy z chiropterologami - ekspertami od nietoperzy, od lat podejmują liczne inicjatywy mające na celu ich ochronę.

Od października 2021 roku wspólnie z Polskim Towarzystwem Przyjaciół Przyrody „pro Natura” realizujemy międzynarodowy projekt „LIFE+ PODKOWIEC TOWERS”, którego działania na rzecz nietoperzy są podejmowane równolegle w czterech krajach jednocześnie: Polsce, Czechach, Słowacji i Rumunii. Głównym celem projektu jest zachowanie krajowych populacji najbardziej zagrożonych gatunków nietoperzy, ze szczególnym uwzględnieniem: podkowca małego, nocka orzęsionego i nocka dużego poprzez stworzenie warunków do wzrostu ich liczebności. Dlatego w ramach projektu m. in.  w różnych miejscach w Polsce zamontujemy wieże oraz schronienia dla nietoperzy.

Więcej o projekcie na stronie https://lifepodkowiectowers.pl/oraz Facebookuhttps://www.facebook.com/KrainaPodkowca

Niedawno zakończył się projekt „Czynna ochrona mopka zachodniego na wybranych obszarach leśnych w Polsce”, który trwał do końca kwietnia 2024. W projekcie brało udział 15 nadleśnictw, a jego głównymi zadaniami było tworzenie sztucznych schronień, monitorowanie zasiedlenia budek przez nietoperze oraz publikacja poradnika dotyczącego ochrony mopka zachodniego.

Więcej o projekcie: https://www.bialystok.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/czynna-ochrona-mopka-zachodniego-na-wybranych-obszarach-lesnych-w-polsce

W wielu regionach Polski leśnicy podejmują lokalne inicjatywy mające na celu poprawę warunków bytowania nietoperzy. Wśród inicjatyw podejmowanych przez leśników lub przy współpracy z innymi organizacjami, którym na sercu leży ochrona tych niezwykłych zwierząt, znajdują się m.in.:

  • renowacje starych budynków i adaptowanie ich na nietoperzarnie,
  • instalowanie metalowych krat na wlotach do jaskiń, bunkrów, starych sztolni itp. budowli, by zapewnić spokój zimującym tam koloniom nietoperzy,
  • wywieszanie budek dla nietoperzy, by mogły tam znaleźć miejsce do odpoczynku i tymczasowego schronienia,
  • tworzenie ścieżek i szlaków z tablicami informacyjno - edukacyjnymi.
Wszystkie te inicjatywy tworzą spójną i kompleksową strategię, a poprzez wielokierunkowe działania ochronne i promocyjno-edukacyjne podejmowane przez Lasy Państwowe, przyczyniają się do kształtowania przyjaznego środowiska dla tych unikalnych ssaków oraz do skutecznej ochrony i promocji różnorodności biologicznej naszych lasów