Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona przeciwpożarowa

Całość lasów nadleśnictwa została zakwalifikowana do I kategorii zagrożenia pożarowego. Podział ten został dokonany w oparciu o obowiązujące rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 lipca 2010 roku.

Ocena potencjalnego zagrożenia pożarowego obszaru leśnego nadleśnictwa.

1. Lokalizacja i powierzchnia pożarów.
Średnia ilość pożarów w latach 2002 – 2013 kształtowała się na poziomie od 3 do 33 rocznie. Przeciętna wielkość pożaru wynosiła – 0,49 ha. W okresie tym odnotowano na terenie lasów nadleśnictwa 227 zdarzeń, z czego 5 o powierzchni powyżej 3,00 ha.
W większości przypadków nie ustalono przyczyn powstania pożaru. Należy przypuszczać, że główną przyczyną jest nieostrożne obchodzenia się z ogniem w lesie, jednakże zdarzały się także umyślne podpalenia. Zdecydowana większość pożarów dotyczyła pokrywy gleby.

2. Czynniki wpływające na stopień zagrożenia pożarowego.
 Do najważniejszych czynników powodujących możliwość wystąpienia pożarów należą:

  • Występowanie dużych powierzchni siedlisk borowych i drzewostanów młodszych klas wieku.

W Nadleśnictwie Rozwadów dominują uboższe siedliska świeże, które zajmują 55,9 % powierzchni nadleśnictwa. Siedliska te zajmują drzewostany sosnowe, w runie przeważają mchy, czernica, trawy. W warstwie podszytu dominuje kruszyna, jarzębina.
Pod względem struktury gatunkowej dominują drzewostany sosnowe z domieszkami gatunków liściastych zajmujące 87,9% powierzchni. Drzewostany brzozowe zajmują – 3,9%, olszowe – 3,8%.
Pod względem struktury wiekowej drzewostany I i II klasy wieku (1 – 40 lat) zajmują 26,0% powierzchni, natomiast drzewostany średnich klas wieku (41 - 80 lat) – 36,2% powierzchni nadleśnictwa.

  • Atrakcyjność turystyczna i płody runa leśnego.

W sezonie letnim na terenie nadleśnictwa występuje duża penetracja lasów w czasie wysypu grzybów i zbioru borówek, zwłaszcza w sąsiedztwie większych miejscowości – Stalowa Wola, Nisko oraz wzdłuż głównych tras komunikacyjnych tego regionu.

  • Położenie lasów w otoczeniu miasta Stalowa Wola, Nisko, atrakcyjność walorów przyrodniczych, krajobrazowych, kulturowych i historycznych sprzyja rozwojowi turystyki pieszej i rowerowej po licznych szlakach i ścieżkach rowerowych i pieszych przebiegających przez obszary leśne.
  • Szlaki komunikacyjne drogowe i kolejowe przebiegające przez lasy nadleśnictwa oraz parkingi leśne:

Przez lasy nadleśnictwa przebiegają drogi krajowe:
- DK 19: Lublin – Rzeszów
drogi wojewódzkie:
- DW 871: Stalowa Wola – Tarnobrzeg,
- DW 872: Nisko – Nowa Dęba,
- DW 858: Zarzecze - Ulanów
oraz szereg utwardzonych dróg powiatowych i gminnych.
Przez kompleksy leśne leśnictwa Żupawa przebiega linia kolejowa Tarnobrzeg - Stalowa Wola natomiast przez leśnictwo Huta Deręgowska przebiega linia kolejowa LHS oraz Zwierzyniec – Stalowa Wola. Wschodnia część kompleksu głównego sąsiaduje z linią kolejową Lublin - Przeworsk.

3. Sezonowości występowania zagrożenia pożarowego.
Nadleśnictwo położone jest w strefie prognozowania zagrożenia pożarowego Nr 36. Stacja prognostyczna znajduje się w Nadleśnictwie Janów Lubelski.
Stopień zapalności dna lasu zależy od składu runa, wilgotności nagromadzonej leżaniny i ściółki oraz rozkładu pogody w roku (głównie opadów atmosferycznych).
Okres zwiększonej palności przypada na wczesną wiosnę po zejściu pokrywy śnieżnej, kiedy to występują duże ilości wysuszonych traw, krzewinek, opadłe listowie. Drugi okres o zwiększonej palności występuje w okresie długotrwałej suszy. Okres zagrożenia pożarowego występuje od momentu uzyskania przez ściółkę wilgotności mniejszej niż 27%.
Lokalnie duże zagrożenie może występować w sezonie letnim i jesiennym, kiedy występuje zwiększona penetracja lasów przez ludność zbierającą owoce runa leśnego oraz zwiększony ruch turystyczny.

System obserwacyjno-alarmowego i interwencyjnego ochrony przeciwpożarowej obszarów Nadleśnictwa Rozwadów.

1. System obserwacyjno-alarmowy.
System alarmowania i powiadamiania o powstałych pożarach opiera się w Nadleśnictwie Rozwadów na:
a/ obserwacji terenów leśnych z wieży obserwacyjnej o zasięgu ok. 15 km, znajdującej się w oddz. 243j obrębu Rozwadów. Wieża ta swoim zasięgiem obejmuje leśnictwa: Burdze, Ciemny Kąt, Charzewice, Moskale, Zaosie, Zapolednik,
b/ obserwacji terenów leśnych z wieży obserwacyjnej o zasięgu ok. 15 km, znajdującej się w miejscowości Jamnica w oddz. 150f. Wieża ta swoim zasięgiem obejmie leśnictwa: Zapolednik, Zaosie, Ciemny Kąt, Charzewice, Żupawa obrębu leśnego Rozwadów,
c/ obserwacji terenów leśnych z wieży obserwacyjnej o zasięgu ok. 15 km, znajdującej się w miejscowości Ździary w oddz. 200d obrębu Pysznica obejmująca swym zasięgiem cały obręb Pysznica,
d/ do wykrywania pożarów wykorzystywane są wieże obserwacyjne na terenie Nadleśnictwa Janów Lubelski w miejscowościach Gwizdów i Władysławów, które obejmują swoim zasięgiem leśnictwa Katy i Pysznica,
e/ lasy leśnictwa Huta Deręgowska znajdują się w zasięgu wieży obserwacyjnej w Nadleśnictwie  Rudnik w leśnictwie Zatyki.
Sieć wież obserwacyjnych zlokalizowanych na terenie nadleśnictwa i w nadleśnictwach sąsiednich zapewnia obserwację każdego drzewostanu z dwóch punktów.

2. Zaopatrzenie wodne.
Zaopatrzenie wodne opiera się na zbiornikach przeciwpożarowych, magistralach wodociągowych w okolicznych miejscowościach, punktach czerpania wody, ciekach wodnych – ogółem 35 obiektów.

3. Wyposażenie w sprzęt przeciwpożarowy.
Nadleśnictwo zabezpieczyło na wypadek pożaru sprzęt ppoż., który rozdysponowany jest do dwóch baz zlokalizowanych po jednej w każdym obrębie leśnym. W skład wyposażenia wchodzą:
a/ ciągnik C-1224 z pługofrezarką,
b/ pługi LPZ – 75,
c/ samochody ppoż. z modułami gaśniczymi,
d/ gaśnice,
e/ łopaty i szpadle,
f/ tłumice,
g/  hydronetki plecakowe,
h/ środki pianotwórcze.

4. Bazy lotnicze i lądowiska operacyjne.
Teren Nadleśnictwa Rozwadów patrolowany jest przez samoloty patrolowo – gaśnicze startujące z baz lotniczych zlokalizowanych w Radawcu i Mielcu.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ogłoszenie o możliwości zakupu lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia

Ogłoszenie o możliwości zakupu lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia

Skarb Państwa – Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Rozwadów informuje, że jest zainteresowane zakupem lasów lub gruntów przeznaczonych do zalesienia, położonych w zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Rozwadów, który można sprawdzić na stronie Banku Danych o Lasach pod adresem: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

Oferowane do sprzedaży grunty powinny stanowić własność osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną.

 

Las lub grunt przeznaczony do zalesienia może być nabyty w szczególności
w przypadku:

1) jego bezpośredniej przyległości do gruntu pozostającego w zarządzie Lasów Państwowych,

2) zniesienia współwłasności lasu, gruntu przeznaczonego do zalesienia lub innego gruntu lub nieruchomości,

3) regulacji przebiegu granicy polno-leśnej.

 

Ponadto:

1) w ewidencji gruntów i budynków (w starostwie) działka musi być sklasyfikowana jako las (Ls), a jeżeli jest rolą to musi być przeznaczona do zalesienia (w gminnym planie zagospodarowania przestrzennego lub posiadać decyzję o warunkach zabudowy
na zalesienie),

2) nie może być zabudowana, musi być wolna od naniesień,

3) sprzedawana nieruchomość musi mieć uregulowany stan prawny (m.in. założoną księgę wieczystą i nie może być obciążona na rzecz osób trzecich),

4) granice działki są znane, widoczne w terenie i sąsiedzi nie są w sporze granicznym.

 

W przypadku podjęcia przez Nadleśnictwo decyzji o chęci zakupu lasu lub gruntu przeznaczonego do zalesienia, należy przygotować:

1) wypis z ewidencji gruntów i budynków oraz mapę ewidencyjną,

2) wypis z Planu Zagospodarowania Przestrzennego Gminy lub decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, z których wynika, że grunt jest przeznaczony
do zalesienia,

3) oznaczenie księgi wieczystej prowadzonej dla lasu lub gruntu przeznaczonego
do zalesienia,

4) oświadczenia właścicieli sąsiednich nieruchomości o braku sporów granicznych
lub oświadczenie o geodezyjnym ustaleniu granic,

5) oświadczenie o braku obciążeń na rzecz osób trzecich,

6) oświadczenie o częściach składowych oraz przynależnych,

7) ustaloną wartość rynkową odpowiadającą cenom rynkowym oraz realnej wartości gruntu, wykonaną przez rzeczoznawcę majątkowego.

Las, grunt przeznaczony do zalesienia może być nabyty za cenę nie wyższą od wartości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego.

          W celu finalizacji zakupu, niezbędne będzie określenie wartości nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego. Wszelkie koszty (rzeczoznawcy majątkowego, notariusza), ponosi Sprzedający. Cena ustalona przez rzeczoznawcę podlega negocjacji przed zawarciem notarialnej umowy kupna-sprzedaży.

    Informujemy, że nabycie może nastąpić po uzyskaniu pisemnej zgody Dyrektora Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych na podstawie  art. 37 pkt 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1356 z późn. zm.).

Oferty składać można w formie pisemnej na formularzu ofertowym [do pobrania poniżej] pod adres nadleśnictwa – osobiście, listownie, bądź e-mailowo:

rozwadow@lublin.lasy.gov.pl

Nadleśnictwo Rozwadów, ul. Przemysłowa 1 37-465 Stalowa Wola

W przypadku pytań, prosimy o kontakt pod numerem tel. 15-824-17-55 wew. 18

 

 

 

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 28 września 1991 roku o lasach (j.t. Dz.U.2023 poz. 1356),
Zarządzenie nr 79 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 30 grudnia 2021 r. w sprawie zasad powiększania zasobów leśnych w wyniku nabywania lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia przez jednostki organizacyjne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

Materiały do pobrania