Wydawca treści Wydawca treści

Zasoby leśne

Nadleśnictwo Rozwadów zarządza gruntami Skarbu Państwa o powierzchni 15887,94 ha ( wraz z gruntami we współwłasności ), w tym gruntami leśnymi o powierzchni 15676,91 ha, w całości na obszarze województwa podkarpackiego.

Udział kategorii użytków:

1. Grunty leśne oraz zdrzewione i zakrzewione - 15 678,92 ha.

2. Grunty rolne - 123,77 ha.

3. Grunty zabudowane i zurbanizowane - 0,50 ha.

4. Nieużytki - 84,75 ha.

Obszar Nadleśnictwa Rozwadów według regionalizacji przyrodniczo-leśnej opartej na podstawach ekologiczno-fizjograficznych ( Trampler i inni 1990r. ) położony jest w VI Krainie Małopolskiej 10 Dzielnicy Sandomierskiej i Mezoregionu Niziny Nadwiślańskiej, Puszczy Sandomierskiej i Puszczy Solskiej.

Mezoregion Niziny Nadwiślańskiej

Obejmuje on szeroką dolinę Wisły od okolic Krakowa po Zawichost. Potencjalna produkcyjność siedlisk jest wysoka. Wśród przeważających drzewostanów sosnowych, częściej niż w innych mezoregionach 10 dzielnicy spotyka się drzewostany dębowe i olszowe. W zasięgu tego mezoregionu znajdują się dwa oddziały z obrębu Rozwadów stanowiące niezależne kompleksy leśne wśród gruntów rolnych.

Mezoregion Puszczy Sandomierskiej

Obejmuje równinę położoną między dolinami Wisły, dolnej Wisłoki a dolnym biegiem Sanu. Powierzchnia jej pokryta jest głównie piaskami rzecznymi tarasów akumulacyjnych, które częściowo uległy zwydmieniu. Dominuje krajobraz tarasów z wydmami.

Lasy mezoregionu stanowiły niegdyś zwarty kompleks Puszczy Sandomierskiej.

Mezoregion Puszczy Solskiej

Na obszarze mezoregionu Puszczy Solskiej znajduje 31,4% powierzchni gruntów nadleśnictwa. Obejmuje on równinę pokrytą głównie piaskami rzecznymi tarasów akumulacyjnych. Powierzchnię urozmaicają liczne wydmy i podmokłe zagłębienia wypełnione przez torfowiska lub jeziorka. Dominuje krajobraz tarasów z wydmami. Lesistość mezoregionu jest bardzo wysoka i przekracza 50%. W lasach dominują siedliska borowe, stosunkowo dużo jest siedlisk Bb, BMb. Przeważają drzewostany sosnowe, a udział pozostałych gatunków za wyjątkiem jodły jest niższy niż średnie w dzielnicy.

Położenie fizyczno-geograficzne

Według podziału fizyczno-geograficznego Polski (Kondracki 2001) teren Nadleśnictwa Rozwadów leży w większości w obrębie Prowincji Karpat i Podkarpacia, Podprowincji Północnego Podkarpa-cia, Makroregionu Kotliny Sandomierskiej, Mezoregionu Równiny Biłgorajskiej, Mezoregionu Równiny Tarnobrzeskiej, Mezoregionu Doliny Dolnego Sanu, Mezoregionu Niziny Nadwiślańskiej 9 bez gruntów nadleśnictwa).

Położenie geograficzne i wysokościowe

Geograficznie Nadleśnictwo Rozwadów położone jest między 50°48'8'' a 50°29'2'' szerokości geograficznej północnej i 21°44'25'' a 22°25'32'' długości geograficznej wschodniej.

Najwyżej położonym punktem jest wzniesienie w okolicach przysiółka Łoza w obrębie Pysznica w okolicach oddz. 44,51 - 203 m n.p.m. Najniżej położone są obszary znajdują się w dolinach rzek: San i Wisła 143 m n.p.m..

Rzeźba terenu

Rzeźba terenu jest mało urozmaicona. Związana jest ona z procesami akumulacji wodnej i wietrznej. Główne typy rzeźby ukształtowały się w okresie miocenu. Formy erozji i akumulacji były związane nie tyle z rytmem zmian klimatycznych, co z ruchami tektonicznymi o zmiennym kierunku. Wypiętrzanie się Karpat spowodowało naciski poziome, które z kolei spowodowały podnoszenie i wyginanie tego terenu. Takie ruchy tektoniczne trwały do młodszego czwartorzędu. Obszar ten zalicza się do krajobrazu tarasów zalewowych (teren wzdłuż Wisły i Sanu) oraz do krajobrazu tarasów wydmowych (pozostały teren nadleśnictwa). Piaski wydmowe i eoliczne osadzały się na tym terenie u schyłku plejstocenu. W wyniku silnych wiatrów powstawały wydmy paraboliczne o zarysie łukowatym oraz wały wydmowe do 20 m wysokości, a niekiedy i więcej, do 2 -3 km długości. Główny kierunek przebiegu wydm jest NW-SE mniej więcej równoległy do biegu Sanu.

Warunki klimatyczne

Teren Nadleśnictwa Rozwadów pod względem klimatycznym według E. Romera należy do Krainy Sandomierskiej charakteryzującej się typem klimatu podgórskich nizin i kotlin.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

AKCJA „WIENIEC” w Nadleśnictwie Rozwadów

AKCJA „WIENIEC” w Nadleśnictwie Rozwadów

Nadleśnictwo Rozwadów w dniach 4 – 12 marca 2024 r., przeprowadziło działania
w ramach ogólnopolskiej akcji „Wieniec” zorganizowanej przez Lasy Państwowe, która miała na celu przeciwdziałanie łamaniu przepisów prawa w zakresie umyślnego płoszenia zwierząt, nieprzestrzegania zakazu wstępu na powierzchniach objętych takim zakazem, nieuprawnionego wjazdu do lasu oraz zwalczanie kłusownictwa, ze szczególnym uwzględnieniem wnykarstwa.

Akcja obejmowała również ochronę zwierzyny oraz zwalczanie wszelkich przejawów szkodnictwa łowieckiego, a nadto kontrolę legalności skupu i obrotu dziczyzną. Akcja „Wieniec” skierowana była szczególnie przeciwko nieprzestrzegającym prawa zbieraczom poroża. Jednym z jej zasadniczych założeń było wyegzekwowanie od osób trudniących się zbieraniem zrzutów poroży zachowania zgodnego z obowiązującymi przepisami prawa.

Strażnicy Leśni prowadzili działania kontrolno – prewencyjne przy wsparciu lokalnej policji. Zorganizowano służby patrolowe podczas których przeprowadzono 8 interwencji.

Podczas patrolowania terenu Nadleśnictwa Rozwadów udaremniono nielegalny przejazd trzech crossów. Zatrzymani tłumaczyli się brakiem znajomości przepisów prawa i niewiedzą na temat zakazu wjazdu pojazdów na teren leśny. Tymczasem zgodnie z treścią art. art. 161 kodeksu wykroczeń: Kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nienależącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym, podlega karze grzywny.” Na zatrzymanych nałożono mandaty karne w łącznej wysokości 1.500 zł. Ponadto ujawniono także inne przypadki szkodnictwa leśnego tj. puszczanie luzem psa w lesie (art. 166 kodeksu wykroczeń) oraz wjazd do lasu samochodów osobowych (art. 161 kodeksu wykroczeń) – relacjonuje Maciej Szkutnik, komendant Posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Rozwadów.